"Baśniowe uniwersum braci Grimm" - zajęcia dla uczniów z XXIX LO w Lublinie

17 kwietnia br. gościliśmy na Wydziale grupę uczniów z klas pierwszych wraz z nauczycielką j. niemieckiego Panią Dorotą Brzezińską z XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie (szkoła partnerska UMCS). Młodzież wzięła udział w wykładzie pt. "Baśniowe uniwersum braci Grimm", który poprowadziła dr hab. Anna Pastuszka, kierownik Katedry Germanistyki.

Tematem wykładu z prezentacją są najbardziej znane i lubiane baśnie braci Grimm. Słynni bracia, którzy zebrali stare baśnie i podania ludowe i wydali je po raz pierwszy w 1812 roku, są pokazani również jako uczeni i filolodzy, których prowadzili lub zapoczątkowali przełomowe badania nad baśniami, mitami ale też niemiecką gramatyką i historią języka. Ich zbiór Kinder- und Hausmärchen zawiera najpopularniejsze baśnie wznawiane również dziś, chętnie czytane i filmowane. Są tu klasyczne baśnie znane na całym świecie: Czerwony Kapturek, Śpiąca królewna, Królewna Śnieżka, Roszpunka, Wilk i siedem koźlątek czy Kopciuszek. Ich ponadczasowość i uniwersalny przekaz wynikają ze struktury baśni, jej symbolicznego i prostego języka ale też atrakcyjności opowiedzianych historii.

W wykładzie analizowana jest kwestia okrucieństwa i przemocy w baśniach braci Grimm, interpretacja tych elementów i pochodzenie zebranych przez Grimmów baśni. Omówione są też cechy baśni jako gatunku literackiego, głębszy sens psychologiczny baśni i jej terapeutyczna rola. Na końcu zostaje też przedstawiona baśń postmodernistyczna przełamująca konwencje gatunku i swobodnie mieszająca treści, postacie i motywy.

Z całością oferty zajęć dla szkół można zapoznać się na stronie: Oferta Wydziału Filologicznego.

Serdecznie zapraszamy!

Tekst: A. Pastuszka

    Kronikalia

    Data dodania
    18 kwietnia 2023