Artykuł naszych naukowczyń w Czasopiśmie Instytutu Studiów Kobiecych

Z wielką przyjemnością informujemy, że w najnowszym numerze Czasopisma Naukowego Instytutu Studiów Kobiecych ukazał się artykuł autorstwa prof. dr hab. Bożeny Dziemidok-Olszewskiej i dr Marty Michalczuk-Wlizło z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka pt. "Kobiety a wybory parlamentarne w Polsce w 2023 r.".

Artykuł stanowi próbę wskazania najistotniejszym czynników, które zadecydowały o rekordowym uczestnictwie kobiet w wyborach parlamentarnych 2023 r. w Polsce (73,7 proc.). Autorki przyjęły założenie, że głównymi przyczynami frekwencji kobiet w wyborach były: sprzeciw wobec antykobiecej polityki rządzącej osiem lat partii Prawo i Sprawiedliwość, aktywizacja polityczna kobiet przez organizacje pozarządowe, a przede wszystkim inicjatywy i kampanie profrekwencyjne oraz podjęcie problematyki praw kobiet przez partie polityczne, zarówno w kampanii, jak i programach wyborczych.

Główną metodą badawczą była analiza różnorodnych (raporty, programy partii, artykuły, opinie) źródeł internetowych.


Cały numer czasopisma (nr 1(16) 2024) znajduje się w otwartym dostępie. Można go pobrać klikając w ten link. Z artykułem naszych naukowczyń można zapoznać się na stronach 197-219.

Gratulujemy wszystkim autorkom i autorom publikacji oraz zapraszamy do lektury.


O czasopiśmie

Czasopismo Naukowe Instytutu Studiów Kobiecych zostało powołane z inicjatywy pracowników naukowych związanych ze stowarzyszeniem i Wydziałem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. Czasopismo ma charakter interdyscyplinarny, na jego łamach prezentowane są i upowszechniane osiągnięcia naukowe z zakresu:

  • historii
  • literaturoznawstwa
  • nauk o kulturze i religii
  • nauk o rodzinie
  • nauk o komunikacji społecznej i mediach
  • nauk o polityce i administracji
  • nauk prawnych
  • stosunków międzynarodowych

Spoiwem łączącym prezentowaną w czasopiśmie tematykę jest problematyka kobiet, ukazywana właśnie poprzez perspektywę nauk humanistycznych i społecznych. Czasopismo jest także zorientowane na problemy, doświadczenia i spostrzeżenia zawodowe praktyków. Jest to bowiem sposób, by kreować różne spojrzenia na zagadnienia humanistyczne i społeczne, poszerzać perspektywy ich oglądu i przybliżać różne, często odmienne stanowiska.

    Aktualności

    Data dodania
    16 sierpnia 2024