SPIS TREŚCI |
Stanowisko badawcze wyposażone jest w zestaw:
Aparat umożliwia automatyczne, jednoczesne oznaczenie procentowej zawartości węgla wodoru, azotu i siarki w próbkach stałych.
Zasada działania serii EA3000 oparta jest o dobrze znaną metodę dynamicznego spalania Dumasa, po której następuje separacja chromatograficzna frakcji gazowych będących wynikiem tego spalania (N2, CO2, H2O, SO2), a następnie ich analiza z wykorzystaniem katarometru. Przy użyciu pakietu Callidus, które jest najbardziej zaawansowanym dedykowanym oprogramowaniem do analizy pierwiastków, instrument dostarcza dokładnych wyników analitycznych, bez przerwy monitorując działanie instrumentu z pełną diagnostyką, zbiera i zapisuje pełny zakres danych oraz przeprowadza ponowne obliczenia pozyskanych wyników. Instrumenty serii EA3000 używają opatentowanej technologii TurboFlash® do usprawnienia spalania poprzez dozowanie ustalonej objętości sprężopnego tlenu niezależnie od strumienia gazu nośnego i jego ciśnienia. Patent zapewniający lepsze spalanie szerokiej gamy próbek pozwala na uzyskanie dokładniejszych wyników przy zachowaniu krótszego czasu analizy.
Pomiar dla każdej próbki powtarzany jest dwukrotnie.
Odważka potrzebna do jednego oznaczenia CHN/CHNS wynosi 2-2,5 mg i jest wykonywana na mikrowadze z dokładnością do 0,001 mg. Przed spaleniem próbki są suszone i w razie potrzeby homogenizowane metodą ucierania. Prawidłowe przygotowanie próbek zwiększa precyzję pomiarów i eliminuje przypadkowe błędy oznaczania. Dlatego bardzo przydatne dla operatora będą informacje o temperaturze topnienia oznaczanej substancji oraz inne wskazówki dotyczące przygotowania próbek do analizy.
mgr Anna Gawryszuk-Rżysko, dr Marta Goliszek
Wydział Chemii, Instytut Nauk Chemicznych UMCS, Collegium Chemicum, pok. 102
Plac Marii Curie-Skłodowskiej 3, 20-031 Lublin
tel. (81) 537-77-44, (81) 537-57-46
e-mail: anna.rzysko@umcs.pl, marta.goliszek@umcs.pl