Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z przyjemnością informujemy o nowej publikacji pt. Lingwistyczne badania nad dyskursem. Kompendium. Ukazała się ona w wydawnictwie Universitas jako drugi tom serii "Przewodniki naukowe", którą współredaguje prof. dr hab. Marta Wójcicka z Katedry Komunikacji Medialnej w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.
Serię zainicjowała "Encyklopedia mediolingwistyki" powstała pod redakcją prof. Iwony Loewe. Tom drugi "Lingwistyczne badania nad dyskursem. Kompendium", zredagowany przez prof. Waldemara Czachura (Uniwersytet Warszawski), prof. Iwonę Loewe (Uniwersytet Śląski), prof. Artura Rejtera (Uniwersytet Śląski) oraz prof. Martę Wójcicką, stanowi syntezę aktualnych badań nad istotą dyskursu. Zaprezentowano w nim perspektywy rozwoju tychże badań oraz wyniki analizy dyskursu różnych domen/obszarów społecznych. Kompendium składa się z sześciu części: Dyskurs a inspiracje teoretyczne i metodologiczne, Analiza dyskursu w naukach społecznych i humanistycznych, Dyskurs a subdyscypliny i metody lingwistyczne, Dyskurs a kategorie językowe, Dyskurs a kategorie kulturowe, Dyskurs a media, Dyskurs a domeny życia społecznego. Do udziału w publikacji redaktorzy zaprosili ponad 60 naukowców z wiodących ośrodków akademickich, specjalistów z zakresu analizy dyskursu. W liczącej ponad 900 stron publikacji znajdują się także rozdziały przygotowane przez pracowników Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach:
Kompendium stanowi podręcznik akademicki, po który sięgnąć powinni wykładowcy i studenci kierunków medioznawczych, lingwistycznych, socjologicznych, politologicznych, historycznych i wielu innych z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. |