Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dr Szczepan Głodzik o projekcie dot. topologicznego nadprzewodnictwa
Naukowiec z Instytutu Fizyki UMCS (Katedra Fizyki Teoretycznej) jest współautorem artykułu pt. „Topological superconductivity in a van der Waals heterostructure”, który ukazał się w grudniowym numerze prestiżowego czasopisma „Nature”.
Fot. Uniwersytet w Aalto
We współpracy z fińskimi naukowcami z uniwersytetów w Aalto i Helsinkach dr Szczepan Głodzik z Instytutu Fizyki UMCSpomyślnie zrealizował projekt wytworzenia nowego dwu-wymiarowego nadprzewodnika, cechującego się nietrywialnymi właściwościami topologicznymi. Praca łączy ze sobą dwa przełomy: wytworzenie heterostruktury złożonej z dwuwymiarowego ferromagnetyka oraz efektywne stworzenie dwuwymiarowego nadprzewodnika topologicznego.
– Projekt jest przede wszystkim ekscytujący z punktu widzenia badań podstawowych, czyli czegoś, co mnie najbardziej interesuje. Oznacza to odkrywanie, co wszechświat ma nam do zaoferowania. Albo konkretnie w tym przypadku natura poskąpiła nam topologicznych nadprzewodników, więc tacy inżynierowie kwantowi jak współpracownicy z Finlandii wybrali się w podróż, by samodzielnie w laboratorium z tego, co mamy w naturze, połączyć te elementy i osiągnąć coś nowego – tłumaczy naukowiec. – Jest to ekscytujące samo w sobie, że można w taki dosyć prosty sposób wytworzyć tak egzotyczną strukturę jak topologiczny nadprzewodnik.
Zapraszamy do obejrzenia materiału, w którym dr Głodzik tłumaczy istotę realizowanego projektu oraz możliwości jego przyszłego zastosowania.