Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
14 października grupa 36 uczniów z Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski wzięła udział w zajęciach w Katedrze Chemii Analitycznej UMCS organizowanych przez pracowników i pracowniczki Katedry w ramach programu Szkoły Partnerskie UMCS. Licealiści zapoznali się z podstawami techniki miareczkowania, a naukowcy przybliżyli im m.in. tajniki oznaczania twardości wody. Warsztaty zorganizowali i przygotowali: dr hab. Jolanta Nieszporek, prof. UMCS, dr Dorota Gugała-Fekner, dr Iwona Gęca, dr Mateusz Ochab, dr hab. Joanna Lenik i dr Wiesława Ćwikła-Bundyra.
W ubiegły piątek uczniowie z Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski brali udział w zajęciach z „Akademii miareczkowania” oraz laboratoriach z „Miareczkowania kompleksometrycznego jako metodzie oznaczania twardości wody” . Licealiści podczas warsztatów mogli wykonać oznaczenie twardości wody ogólnej w różnych próbkach naturalnych metodą miareczkowania kompleksometrycznego, a także zbadać odczyn roztworów o zmiennym pH przy użyciu różnych wskaźników, w tym wskaźnika alkacymetrycznego.
To nie jedyne zajęcia przeprowadzane w tym roku akademickim przez pracowników Wydziału Chemii UMCS – wcześniej w Katedrze Chemii Polimerów UMCS grupa maturzystów z Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski wykrywała w substancjach związki nienasycone, cukry oraz białka na warsztatach z „Podstawowych reakcji charakterystycznych w chemii organicznej”.
Realizacja zajęć dla uczniów Szkół Partnerskich UMCS jest możliwa w ramach autorskiego programu współpracy uczelni ze szkołami ponadpodstawowymi, realizowanego od 2008 roku. W ramach porozumienia oferujemy Szkołom Partnerskim opiekę merytoryczną, organizacyjną oraz możliwość udziału w specjalnie organizowanych wykładach, pokazach, warsztatach oraz spotkaniach naukowych. Co roku przedstawiamy szkołom propozycje zajęć skierowanych zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Aktualna oferta obejmuje ponad kilkaset tematów przygotowanych przez wydziały Uniwersytetu.
fot. Patryk Grzegorczyk