Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W ramach programu Szkoły Partnerskie UMCS w styczniu oraz lutym ponad 600 uczniów skorzystało z oferty darmowych warsztatów i wykładów prowadzonych przez pracowników Uczelni. Przyszli studenci brali udział m.in. w prawniczych zajęciach, poznawali tajniki współczesnej ekonomii czy byli świadkami doświadczeń chemicznych. W tym okresie UMCS nawiązał również współpracę z trzema nowymi szkołami.
W styczniu i lutym uczniowie 8 szkół średnich uczestniczyli w warsztatach, laboratoriach oraz wykładach, przeprowadzonych w ramach programu Szkoły Partnerskie UMCS. Na wszystkie zajęcia zostało zgłoszonych ponad 600 uczniów, którzy pozyskiwali wiedzę z zakresu geopolityki, turystyki, medioznawstwa, prawa międzynarodowego, psychologii, historii polityki, geografii, mikrobiologii, chemii ogólnej i analitycznej, a także podejmowali dyskusję w obcych językach.
Już 10 stycznia dr hab. Anna Krzyżanowska, prof. UMCS z Katedry Romanistyki UMCS przeprowadziła zajęcia w języku francuskim pt. „C’est super génial ! J’adore ! / Ça va pas. Je m’fais du souci. Comment exprimer la joie et la tristesse en français?” w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, podczas których licealiści mogli dowiedzieć się, w jaki sposób cieszyć się i smucić po francusku.
Kilka dni później w ciągu dwóch dni ponad 100 uczniów z II LO im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie brało udział w wykładach i warsztatach z wykładowcami Wydziału Ekonomicznego, Prawa i Administracji, Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, a także ACKiM Chatka Żaka. Podczas ich pobytu na UMCS-ie dr Monika Wojtas z Katedry Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej UMCS wskazała najważniejsze mocarstwa gospodarcze świata, dr Małgorzata Stanicka omówiła walory przyrodnicze gór Polski, prof. dr hab. Anna Przyborowska-Klimczak z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego UMCS ukazywała rolę organizacji międzynarodowychwe współczesnym świecie, a dr Paweł Lesiński z Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych i Prawa Rzymskiego UMCS obrazował przykłady przestępczości politycznej XX wieku. Ponadto dr Jakub Czerniak z Katedry Mikroekonomii i Ekonomii Stosowanej wyjaśniał uczniom problematykę inflacji, z kolei dr hab. Paweł Pasierbiak z Katedry Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej UMCS przedstawiał Azję jako światową fabrykę, mającą wpływ na rynek europejski. Uczniowie mieli okazję również uczestniczyć w spotkaniu „Przez Świat. Spotkania z podróżą”, podczas którego Rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski oraz dr hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS opowiadali o XXX Jubileuszowej Wyprawie na Spitsbergen. Licealiści odbyli także warsztaty radiowe i telewizyjne w ACKiM Chatce Żaka, które poprowadził redaktor naczelny Akademickiego Radia Centrum Marek Skowronek oraz dziennikarka telewizyjna Grażyna Stankiewicz.
W lutym przedstawicielki Uniwersytetu zagościły z wizytą w szkołach partnerskich w Bełżycach i Zamościu - Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, dr Anna Jańska (Pełnomocniczka Rektora UMCS ds. Rekrutacji, Katedra Ubezpieczeń i Inwestycji UMCS), dr Elżbieta Pawlak-Hejno (Katedra Komunikacji Medialnej UMCS), dr Monika Baczewska-Ciupak, Barbara Uljasz (Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS) oraz Magdalena Drwal (Biuro Projektów Promocyjnych UMCS). Podczas spotkania z uczniami i dyrekcją w ZSO im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach Barbara Uljasz oraz dr Anna Jańska zaprezentowały ofertę studiów, opowiedziały o programie Szkoły Partnerskie UMCS, jakości kształcenia na naszej Uczelni i zaprezentowały jej różne oblicza. Wizytę zwieńczył wykład konwersatoryjny poprowadzony przez dr Monikę Baczewską-Ciupak pt. „Przywództwo, komunikacja i motywacja”. Kolejne spotkanie miało miejsce 21 lutego w I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, gdzie odbywał się objęty patronatem przez Rektora UMCS Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Mistrzowie Słowa”. Władze Rektorskie UMCS reprezentowała prof. dr hab. Dorota Kołodyńska – Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, która podkreśliła wagę pielęgnowania piękna ojczystego języka oraz znaczenie jego rozwoju. Podczas spotkania dr Elżbieta Pawlak-Hejno przedstawiła wykład na temat „Sztuki ustnej wypowiedzi”. Zgłębiał on kwestie teoretyczne i praktyczne związane z prezentacją podczas matury ustnej z języka polskiego. Ponadto Magdalena Drwal przybliżyła słuchaczom ofertę edukacyjną UMCS oraz różnorodne aspekty życia studenckiego.
W lutym licznie odwiedzali nas także licealiści z ponad 5 szkół średnich. 9 lutego na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS pojawiło się ponad 30 uczniów z XIX LO im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie uczestniczących w wykładzie „Ruch narodowy we współczesnej Polsce” dr Anny Szwed-Walczak z Katedry Myśli Politycznej UMCS. W połowie miesiąca uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie im. Gen. Franciszka Kleeberga brali udział w warsztatach z wizualizacji białek metodą elektroforezy organizowanych przez dr Aleksandrę Boguszewską z Katedry Biologii Molekularnej UMCS. Co więcej, 16 lutego Wydział Chemii UMCS odwiedzili uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Poniatowej, którzy aktywnie zgłębiali wiedzę z zakresu chemii ogólnej i nieorganicznej pod czujnym okiem dr hab. Renaty Łyszczek, prof. UMCS i pracowniczek Katedry Chemii Ogólnej, Koordynacyjnej i Krystalografii, a także byli świadkami reakcji charakterystycznych w chemii organicznej, które omawiały dr hab. Magdalena Sobiesiak, dr hab. Magdalena Rogulska, dr hab. Marta Grochowicz, prof. UMCS z Katedry Chemii Polimerów UMCS. Dzień później na Wydziale Ekonomicznym UMCS zawitała grupa uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, którzy brali udział w warsztatach poświęconych skutecznej autoprezentacji (dr Monika Jakubiak, Katedra Zarządzania UMCS) oraz wykładzie omawiającym wpływ handlu zagranicznego na rynek i społeczeństwo (dr Sergiusz Kuczyński, Katedra Metod Badawczych Zarządzania UMCS).
Pod koniec lutego ponownie UMCS odwiedziło ponad 100 licealistów z II LO im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie. Klasa biologiczno-chemiczna uczestniczyła w laboratoriach z Akademii Miareczkowania, którą organizowali pracownicy Katedry Chemii Analitycznej (dr hab. Jolanta Nieszporek, prof. UMCS, dr hab. Joanna Lenik, dr Dorota Gugała-Fekner, dr Iwona Gęca, dr Wiesława Ćwikła-Bundyra, dr Mateusz Ochab), a także w warsztatach i prezentacji anatomicznej „Zobacz, co masz w środku” autorstwa dra Mariusza Niedźwiedzia z Katedry Anatomii Funkcjonalnej i Cytobiologii. Klasa humanistyczna zapoznawała się natomiast z gatunkami dziennikarskimi, które przedstawiała dr hab. Magdalena Piechota, prof. UMCS z Katedry Komunikacji Medialnej, a także opanowywali podstawy tłumaczeń konsekutywnych, omawiane przez Martę Slávik z Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych UMCS. Ponadto licealiści uczestniczyli również w warsztatach radiowych prowadzonych przez dziennikarkę Grażynę Lutosławską oraz warsztaty telewizyjne organizowane przez Grażynę Stankiewicz. Klasa matematyczno-fizyczna z kolei wzięła udział w zajęciach warsztatowych „Mikroświat” organizowanych przez dr hab. Bożenę Zgardzińską, prof. UMCS z Katedry Fizyki Materiałowej UMCS, „Elektryczność na klockach” prowadzonych przez dra Marka Gorgola z Katedry Fizyki Materiałowej oraz laboratoriach z optyki, które poprowadziła dr Małgorzata Wiertel z Katedry Biofizyki UMCS. Uczniowie mieli także okazję uczestniczyć w wykładzie dr Moniki Baczewskiej-Ciupak pt. „Przywództwo, komunikacja i motywacja”.
Studia to nie tylko nauka, ale także wspólne spędzanie wolnego czasu w pięknej przestrzeni, czego mogli doświadczyć uczniowie zwiedzając miasteczko akademickie, a w szczególności kultową stołówkę „Trójkę” oraz znajdującą się w tym samym budynku strefę coworkingową.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w trakcie ostatnich dwóch miesięcy nawiązał również współpracę w ramach programu Szkoły Partnerskie UMCS z trzema szkołami średnimi: Zespołem Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie, Państwową Szkołą Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Zespołem Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie
Spotkania zostały zorganizowane przez pracowników Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS w ramach programu współpracy Uczelni ze szkołami ponadpodstawowymi i podstawowymi, realizowanego od 2008 r. W ramach porozumienia Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS we współpracy z wydziałami i jednostkami Uczelni oferuje Szkołom Partnerskim opiekę merytoryczną, organizacyjną oraz możliwość udziału w specjalnie organizowanych wykładach, pokazach, warsztatach oraz spotkaniach naukowych. Co roku przedstawiamy szkołom propozycje zajęć skierowanych zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Aktualna oferta obejmuje ponad kilkaset tematów przygotowanych przez różne jednostki Uniwersytetu dla ponad 100 Szkół Partnerskich UMCS.
fot. Beata Pietryczuk, Patryk Grzegorczyk, Ihor Kolisnichenko, Bartosz Proll, Michał Zembrzycki