Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Tegoroczna, 16. edycja wydarzenia pod hasłem „Ziemia na krawędzi” odbędzie się 21 kwietnia 2023 r. Na uroczystą inaugurację zapraszamy o godz. 9:00 do Auli im. E. Romera na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (al. Kraśnicka 2d, Lublin). W tym roku szczególnie przyjrzymy się kataklizmom, które dotykają Ziemię, a także kryzysom społeczno-gospodarczym.
Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych klasy VII i VIII, a także dla środowiska akademickiego. Wzorem lat ubiegłych, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS przygotował program złożony z ciekawych wykładów popularnonaukowych, warsztatów, wystaw i konkursów dotyczących różnych zagadnień związanych z Ziemią i środowiskiem.
Młode osoby będą mogły poznać sposoby rozwiązywania aktualnych problemów środowiskowych oraz zgłębić informacje nt. wpływu zmian klimatu na życie ludzi i gospodarkę. Ważnym punktem wydarzenia będzie debata ekspertów z udziałem młodzieży ze szkół ponadpodstawowych na temat wpływu trzęsień ziemi na społeczeństwo i środowisko obszarów dotkniętych kataklizmem (Turcja 2023). Uczestnicy zdobędą także nową wiedzę na temat zmian klimatu („Susza – wielkie zagrożenie w regionie wodnym Bugu”, „Współczesne zmiany klimatu i ich konsekwencje”), otaczającej nas przyrody („Nadleśnictwo Baligród – bieszczadzka przyroda i nie tylko”, „Znaczenie lasów dla życia i gospodarki na Ziemi”, „Arktyka – piękna i niebezpieczna kraina”, czy „Wędrówki lubelskich żurawi”), oddziaływania człowieka na środowisko (np. „Wielkie inwestycje hydrotechniczne i ich wpływ na środowisko”), czy tego, jak dbać o naszą planetę („Segreguję – nie marnuję”).
W programie będzie też wiele innych intrygujących wykładów i warsztatów, takich jak „Miasta przyszłości”, „Geoarcheologia – co geografię łączy z archeologią?”, „Wodniczka – szary klejnot bagien”, „Meteosymulacja”, „Gdzie stawiać wiatraki – spór o odległość” czy warsztaty pn. „Bobrze sprawki”. Na gości będą czekać także dwie wystawy, pawilony wystawiennicze (np. Lasów Państwowych z możliwością odebrania sadzonki drzew, Fundacji Dla Przyrody), stoisko z ofertą edukacyjną Wydziału, a także poczęstunek, konkursy i loterie.
Na poszczególne zajęcia obowiązywały zapisy online. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy zaś do oglądania transmisji na żywo – dostępne będą tam wszystkie punkty programu, które odbywają w Auli WNoZiGP, tj.: oficjalne rozpoczęcie wydarzenia, debata ekspercka oraz duża część wykładów.
Transmisja rozpocznie się o godz. 9:00 i będzie dostępna online.
*Pierwsze obchody Dnia Ziemi ogłoszone zostały 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Miesiąc później, 22 kwietnia, senator Gaylord Nelson na konferencji w Seattle zaproponował ogólnonarodową demonstrację sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla powstających ruchów ekologicznych. W tych samych latach rozpoczęła swoją działalność amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Dzień Ziemi ma na celu promowanie idei ochrony środowiska, zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców naszej planety oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za życie na ziemi. To od nas i naszych codziennych proekologicznych zachowań zależy poprawa jakości środowiska na Ziemi oraz zmniejszenie negatywnych skutków zmian klimatycznych.
Fot. Tumisu (Pixaby)