Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Narzędzia cyfrowe, mapy, przetwarzanie i udostępnianie danych o przestrzeni historycznej w formie wizualnej, specjalistyczne programy komputerowe, animacje w kartografii, druk i modelowanie 3D, środowisko GIS-u (tzw. systemu informacji geograficznej)… Jak wykorzystać narzędzia cyfrowe w badaniach historyczno-geograficznych? Czy geografia i historia mają jakieś elementy wspólne? W jaki sposób wyznaczyć geometryczny przebieg danej drogi, bazując na zgromadzonych źródłach narracyjnych? Oto jest zagadka…
Zapewne nietrudno się domyślić, że zarówno historia czy archeologia są ściśle powiązane z geografią. Wiedza i umiejętności z zakresu historii, geografii, a przy tym również szeroko pojętej archeologii, w połączeniu z przedmiotami technicznymi i najnowszymi technikami badawczymi pozwalają m.in. odtworzyć krajobraz historyczny, stworzyć specjalistyczne mapy, wykonać niezbędne animacje w kartografii oraz trójwymiarowe wizualizacje.
W ramach swoich konsultacji naukowych „Histar” UMCS wziął udział w niecodziennej dyskusji pracowników naszego wydziału – prof. dra hab. Andrzeja Pleszczyńskiego z Instytutu Historii i dr. Marcina Szeligi z Instytutu Archeologii.
Geowizualizacja historyczna i archeologiczna – jak twierdzi dr Szeliga z Instytutu Archeologii UMCS – to „strasznie trudna, ale niezwykle mądra i interesująca nazwa”. Dlaczego „geo” i „wizualizacja”? „Geo, czyli ziemia, przestrzeń, a wizualizacja to m.in. obrazowanie historyczne i archeologiczne, to przekształcanie środowiska w sposób zwizualizowany” – dodaje prof. Pleszczyński z Instytutu Historii UMCS.
Można zatem z przekonaniem stwierdzić, że na takich studiach będzie wiele sposobów zastosowania różnych gadżetów elektronicznych, innowacyjnych metod badawczych i nowych technologii.
Jak mówi prof. Pleszczyński w jednym z odcinków „Między-Wydziałami…” na wydziałowym kanale YouTube: „studia te mają praktyczny charakter – przygotują Cię do pracy m.in. w sektorze administracji państwowej, samorządowej oraz w instytucjach kultury i firmach, które zajmują się przetwarzaniem i udostępnianiem danych o przestrzeni historycznej, i zaistniałych w niej skomplikowanych procesach, w formie wizualnej”. Zdobyta tutaj wiedza łącząca kompetencje archeologa, geografa i historyka pomoże Ci pozyskiwać dane historyczne i geograficzne w celu sporządzenia specjalistycznych map, trójwymiarowych wizualizacji i animacji w kartografii, a wszystko z pomocą różnych programów komputerowych.
Studia te przygotują Cię do pracy w instytucjach, w których „fachowiec” znający historię analizowanej przestrzeni jest niezbędnym pracownikiem zespołu. Specjalista taki będzie w stanie stworzyć atrakcyjny produkt odpowiadający potrzebom współczesnego społeczeństwa, np. projekt promujący dziedzictwo kulturowe, miasto czy po prostu określony, cenny historycznie obszar.
Geowizualizacja historyczna i archeologiczna to wszechstronny, jedyny taki w Polsce kierunek, prowadzony we współpracy z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, na którym masz możliwość kontynuowania studiów na II stopniu, np. na kierunku, jakim jest geografia czy gospodarka przestrzenna.
To ciekawy pomysł studiów dla młodych ludzi, którzy mają możliwość zdobycia bardzo ważnych umiejętności praktycznych, w tym zrealizowania swoich pasji, zainteresowań w kontekście przeszłości i przyszłości, dzięki niezbędnym narzędziom cyfrowym i technologicznym. Poznanie tzw. „historical GIS” – systemu pozwalającego m.in. tworzyć, przetwarzać, zarządzać i umieszczać na mapie różnego rodzaju dane – umożliwi Ci zwizualizować szereg różnych informacji, które zgromadzisz w trakcie zajęć na temat np. konkretnego obiektu historycznego.
Odkryj swoje możliwości rozwoju osobistego i zawodowego oraz wybierz już dzisiaj kierunek przyszłości: geowizualizację historyczną i archeologiczną.
„Geograf, historyk, archeolog, trapi Cię taki dylemat?
Już martwić się nie musisz, bo teraz problemu nie ma!
Proponujemy zupełną na rynku akademickim nowość,
która te dyscypliny w jedną połączy całość!
To geowizualizacja historyczna i archeologiczna!
Ten kierunek studiować, sprawa jest całkiem logiczna!
Interdyscyplinarna wiedza i kompetencje praktyczne
na rynku pracy są przecież niezwykle użyteczne.
Nauczysz się tu o przestrzeni w ujęciu historycznym
i jak wykorzystać tę wiedzę w świecie nowinek technicznych,
na przykład w środowisku GIS tworząc mapy specjalistyczne
lub budując w programie graficznym wizualizacje historyczne.
Nie zastanawiaj się zatem dłużej, geowizualizuj z nami!
Na nasz super kierunek dzisiaj Cię zapraszamy!”
Studiuj GEO… razem z Nami! Chcesz dowiedzieć się więcej o geowizualizacji…?
Zajrzyj na wydziałowy kanał YouTube i oglądaj odcinki Geo…
Tekst: Paulina Litka
Wiersz: Magdalena Jabłońska-Kwiecień
Grafika: macrovectora na Freepik