Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Przy okazji kolejnej rocznicy wybuchu w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej pragniemy zwrócić uwagę, jak niezbędne są w naszym społeczeństwie osoby mające rozległą wiedzę oraz praktyczne umiejętności w zakresie energetyki jądrowej oraz związanego z nią bezpieczeństwa. W odpowiedzi na te potrzeby uruchomiliśmy nowy kierunek na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS - Bezpieczeństwo radiacyjne.
Podczas studiów na tym kierunku zdobędziesz szeroką wiedzę z zakresu radiochemii, radioekologii, promieniowania jonizującego oraz ochrony radiologicznej. Będziesz mieć także okazję pracować w nowoczesnych laboratoriach. Posiądziesz umiejętności praktyczne – zaawansowane urządzenia analityczne i diagnostyczne nie będą mieć przed Tobą tajemnic! W ramach studiów będziesz mógł/mogła wybrać jedną z dwóch innowacyjnych specjalności:
Monitoring i ochrona radiologiczna
Zastosowanie promieniowania jonizującego
Monitoring i ochrona radiologiczna to specjalność poświęcona bezpieczeństwu jądrowemu i ochronie radiologicznej. Zapoznasz się chociażby z zagadnieniami detekcji oraz monitorowania promieniotwórczości. Nauczysz się efektywnie wykorzystywać urządzenia, które służą do wykrywania i analizowania promieniowania. Poznasz również specjalistyczne urządzenia, które wytwarzają oraz emitują promieniowanie. Dzięki tej specjalności zgłębisz prawo atomowe i rodzaje zastosowania radioizotopów oraz radiofarmaceutyków.
Z kolei wybierając specjalność pn. Zastosowanie promieniowania jonizującego – postawisz na kształtowanie Twoich umiejętności praktycznych. Jeśli więc wiążesz swoją przyszłość z wykorzystaniem promieniowania w technice, przemyśle i energetyce – to jest to właś ciwa dla Ciebie ścieżka kształcenia! Czekają na Ciebie interesujące wykłady z zakresu energetyki jąd rowej, radioizotopowych metod analizy, a także procesów oddziaływania promieniowania z materią. Zmierzysz się z wyzwaniami oraz problemami badawczymi i technicznymi, w których niezmiernie istotne jest zastosowanie promieniowania jonizującego. W ramach zajęć laboratoryjnych z grafiki inżynierskiej nauczysz się projektowania. Poznasz również sposób działania symulatora elektrowni jądrowej. Wiedzę praktyczną zdobędziesz ponadto w pracowni radiochemicznej i pracowni fizyki jądrowej.
Bezpieczeństwo radiacyjne jest kierunkiem łączącym rozległą wiedzę teoretyczną z niezmiernie istotnymi umiejętnościami praktycznymi. Posiadając dyplom inżyniera, będziesz mógł/mogła podjąć pracę w wielu instytucjach badawczych, przemysłowych oraz w centrach rozwojowych. Jako inżynier Bezpieczeństwa radiacyjnego możesz znaleźć pracę np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, jak również w placówkach ochrony zdrowia, szpitalach, firmach prowadzących badania kliniczne oraz instytucjach związanych z medycyną a prowadzących działalność wymagającą zastosowania promieniowa jonizującego oraz prowadzących monitoring promieniowania. Możesz pracować jako inspektor ochrony radiologicznej w placówkach medycznych, w służbach kontrolno-pomiarowych lub celnych.
Na naszym Uniwersytecie prowadzony jest Monitoring skażenia promieniotwórczego w Lublinie. Detektory naszego układu monitorującego, zainstalowane są na dachu 10 piętrowego budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Rejestrują one kwanty promieniowania γ oraz cząstki naładowane promieniowania kosmicznego przenikające przez metalową obudowę detektora. Zasięg promieniowania γ w powietrzu wynosi od kilku do kilkuset metrów (zależnie od jego energii). Do naszego monitora dociera więc promieniowanie γ nawet z odległych źródeł. Można więc na bieżąco śledzić informacje o radioaktywności i warunkach atmosferycznych w Lublinie.