Trwa Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej

Trwa drugi dzień obrad podczas Międzynarodowego Kongresu Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”. Nie zwalniamy tempa i dziś również wiele się będzie działo.

W panelu pt. Jak edukować młodych do bycia Europejką / Europejczykiem? prof. Jan Pomorski (przewodniczący Komitetu ds. obchodów jubileuszu 80-lecia UMCS) wraz z wybitnymi panelistkami i panelistami zastanawiali się nad wieloma zagadnieniami dotyczącymi edukacji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: dr Joanna Mucha (sekretarz stanu, Ministerstwo Edukacji Narodowej), Basil Kerski (dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności) i prof. Sylwia Mrozowska (dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego). Poruszono m.in. temat Deklaracji Lubelskiej podpisanej dwadzieścia lat temu na Zamku Lubelskim.

Dr Joanna Mucha podczas panelu powiedziała: - Dzisiejszy świat zmienia się w sposób turbulentny, tzn. w taki, że procesy wzajemnie na siebie zachodzą i niemożliwe jest przewidzenie jaki będzie ich rezultat. To są procesy związane ze zmianami klimatycznymi, demograficznymi, cyfryzacyjnymi, a w szczególności ze sztuczną inteligencją. I jeśli będziemy uważali, że w Europie możemy się świetnie edukować i wspaniale żyć, a cały świat będzie sobie "jakoś" żył i nie będzie dotknięty naszą perspektywą – to się mylimy (...). Jeśli nie zaczniemy rozumieć europejskości jako misji, nie zaczniemy myśleć o naszych wartościach europejskich jak o odpowiedzialności, to w konsekwencji nie poradzimy sobie z procesami, które będą rozgrywały się w pozostałych miejscach świata (...). Najważniejsza z dzisiejszej perspektywy jest zmiana naszego myślenia o modelu europejskim, w ogóle o modelu pierwszego świata.

Z kolei w panelu zatytułowanym Edukacja w świecie Meta. Co szkoła i uniwersytet mają do zaoferowania generacji Alfa?, który prowadzi prof. dr hab. Dorota Kołodyńska (prorektorka ds. studentów i jakości kształcenia UMCS) panelistki i paneliści dyskutują o wyzwaniach, jakie stoją przed szkołami i uczelniami w związku z zachodzącymi zmianami pokoleniowymi. W tej części wystąpią: Katarzyna Lubnauer (sekretarz stanu, MEN), Robert Firmhofer (dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik), prof. Marlena Plebańska (prezeska Fundacji STEAM), Katarzyna Olejnik (dyrektorka Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski w Lublinie).

Dziś podczas Kongresu będzie miało także miejsce kolejne immersyjne spotkanie z awatarem Marii Curie-Skłodowskiej. To naprawdę niesamowite przeżycie móc zobaczyć i usłyszeć patronkę w innej wersji.

W czasie wydarzenia nie mogło zabraknąć również tematów dotyczących kultury. W panelu pt. Edukacja poprzez kulturę, którego prowadzącymi będą dr hab. Katarzyna Mieczkowska (dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie) oraz Izabela Pastuszko (dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka) panelistki i paneliści: Michał Rydzewski (za­stęp­ca Dyrektora ds. Profesjonalizacji i Wsparcia Sektora Kultury oraz Stypendiów w Narodowym Centrum Kultury), Dariusz Wieczorek (minister nauki) i Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji) porozmawiają m.in. o roli kultury w edukacji i możliwościach rozwoju młodych ludzi.

Następnie będzie miał miejsce panel Eksploratorium Marii Curie. Poprowadzi go dr Mariusz Sagan (dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin). Wśród zaproszonych gości znajdą się: Jarosław Stawiarski (marszałek województwa lubelskiego), dr Krzysztof Żuk (prezydent Lublina), prof. Radosław Dobrowolski (rektor UMCS). Dyskusja potoczy się wokół tematu dotyczącego Eksploratorium Marii Curie, czyli regionalnego centrum nauki, edukacji i nowych technologii, które ma powstać za kilka lat w Lublinie.

Jednym z ostatnich punktów Kongresu będzie podpisanie listu intencyjnego w sprawie wdrożenia projektu inwestycyjnego Eksploratorium Marii Curie.

Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Toczą sie interesujące i owocne dyskusje. To dwa dni pełne wiedzy, spotkań, rozmów. Dziękujemy wszystkim, którzy biorą w nim udział.

Pełna galeria zdjęć – wkrótce.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    22 października 2024