Partnerstwo Polski i Ukrainy: diagnoza stanu i perspektyw

12-13 czerwca na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pn. "Partnerstwo Polski i Ukrainy w warunkach zmiany ładu międzynarodowego" zorganizowana przez Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS. Celem konferencji była wielopłaszczyznowa i wielopoziomowa diagnoza stanu i perspektyw partnerstwa Polski i Ukrainy w kontekście zmiany przestrzeni geopolitycznej obu państw.

Uroczystego powitania zgromadzonych uczestników dokonali: rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych prof. dr hab. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Europy Środkowej dr hab. Beata Surmacz, prof. UMCS, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki prof. Walerij Kopijka oraz konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts.

Po ceremonii otwarcia nastąpiła promocja nowej monografii pt. Partnerstwo strategiczne Polski i Ukrainy w warunkach zmiany systemu międzynarodowego. Punkt widzenia Polski i Ukrainy (red. M. Pietraś, W. Baluk, H. Perepełycia, Lublin 2024). Publikacja została wydana nakładem Wydawnictwa UMCS w dwóch wersjach językowych (polski i ukraiński) i zawiera rozprawy będące efektem tandemu badawczego wybitnych naukowców z Polski i Ukrainy.

Obradowo-dyskusyjną część konferencji zainaugurowała sesja plenarna pn. NATO - Polska – Ukraina w zmieniającym się ładzie międzynarodowym, moderatorami której byli prof. Marek Pietraś i prof. Hryhorij Perepełycia (KUN im. T. Szewczenki). Podczas dwudniowych obrad wygłoszono blisko 60 referatów w ramach czterech bloków tematycznych poświęconych różnym aspektom stosunków bilateralnych Polski i Ukrainy: środowisko międzynarodowe i bezpieczeństwo; polityka, gospodarka i relacje społeczne; historia, pamięć i tożsamość; nauka i edukacja.

Dodatkowo konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć z walk w Ukrainie pt. „Profesura w okopach” (autorstwa prof. Fedora Szandora z Ukrainy i mgr. Damiana Dudy z UMCS) oraz uroczystość wręczenia Medalu św. Cyryla i Metodego Centrum Europy Wschodniej UMCS. Tegorocznym laureatem nagrody został prof. Fedir Szandor z Użgorodzkiego Uniwersytetu Narodowego w uznaniu za jego wkład w rozwój badań nad Europą Środkowo-Wschodnią oraz za wzorową postawę obywatelską i nauczyciela akademickiego. 13 czerwca ceremonię otworzył dyrektor ISM prof. Marek Pietraś oraz dyrektor Centrum Europy Wschodniej prof. dr hab. Walenty Baluk. Następnie głos zabrał prorektor UMCS ds. ogólnych prof. dr hab. Arkadiusz Bereza, po czym prof. Baluk odczytał laudację na cześć Laureata. Wręczenia Medalu dokonali prof. Arkadiusz Bereza wspólnie z dr. hab. Andrzejem Szeptyckim, prof. UW, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP.

Dwudniową konferencję zwieńczyła sesja plenarna pn. Unia Europejska - Polska - Ukraina w zmieniającym się ładzie międzynarodowym, moderowana przez dr hab. Beatę Surmacz, prof. UMCS - dyrektor Instytutu Europy Środkowej oraz prof. dr. hab. Bohdana Hudia z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.

Konferencja stała się forum dyskusji i wymiany poglądów środowisk akademickich, analityczno-eksperckich i politycznych zarówno z Polski i Ukrainy jak i innych państw i instytucji międzynarodowych. Posłużyła także do sformułowania rekomendacji dla praktyki politycznej w warunkach zapotrzebowania na nową racjonalność geopolityczną.


Konferencja została zrealizowana przy współpracy z Instytutem Europy Środkowej w Lublinie i Instytutem Stosunków Międzynarodowych KUN im. T. Szewczenki. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Profesora Andrzeja Szeptyckiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konferencja i monografia zostały zrealizowane w ramach projektu pt. "Partnerstwo strategiczne Polski i Ukrainy w warunkach zmiany systemu międzynarodowego. Punkt widzenia Polski i Ukrainy” finansowanego ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały: dziennik „Kurier Lubelski”, agencja informacyjna "Ukrinform" (Ukraina), Polskie Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum, TVP3 Lublin, Espreso TV (Ukraina) i TV UMCS.


fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    24 czerwca 2024