Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniu 15 listopada 2024 roku na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyła się 13. edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej Asia-Pacific International Conference pod hasłem „Navigating Global Risks: The Role of Cooperation in the Indo-Pacific's Future”. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z zakresu ekonomii, polityki oraz stosunków międzynarodowych, koncentrując uwagę na kluczowych wyzwaniach regionu Indo-Pacyfiku w zmieniającym się globalnym środowisku.
Konferencja stała się nie tylko platformą wymiany poglądów i prezentacji najnowszych badań naukowych, ale także okazją do nawiązywania współpracy między ośrodkami akademickimi oraz instytucjami z różnych części świata. Szczególną uwagę poświęcono znaczeniu dialogu i wspólnych działań na rzecz rozwiązania problemów, które dotykają region Indo-Pacyfiku, a jednocześnie mają wpływ na globalną gospodarkę i politykę.
Konferencja rozpoczęła się od uroczystego otwarcia, którego dokonał przedstawiciel władz rektorskich UMCS - Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, prof. Zbigniew Pastuszak. Bezpośrednio po inauguracji odbył się panel dyskusyjny zatytułowany Building Resilience: Economic, Political, and Environmental Security and Cooperative Strategies in the Indo-Pacific. W panelu poprowadzonym przez prof. Paweła Pasierbiaka udział wzięli eksperci: prof. Agata Ziętek, prof. Edward Haliżak oraz prof. Sang-Chul Park. Po zakończeniu debaty, konferencja przebiegała w formie równoległych paneli tematycznych, które odbywały się jednocześnie w formacie stacjonarnym oraz online. Każda część była transmitowana poprzez platformę Microsoft Teams i była podzielona na dwa odrębne panele, umożliwiając uczestnikom szeroki wybór tematów zgodnych z ich zainteresowaniami badawczymi.
Program konferencji obejmował trzy główne bloki tematyczne: ryzyka ekonomiczne, polityczne oraz środowiskowo-energetyczne. Prelegenci analizowali m.in. wpływ polityk gospodarczych największych światowych potęg na region Indo-Pacyfiku, dynamikę handlu międzynarodowego, stabilność finansową, a także wyzwania związane z transformacją energetyczną i zmianami klimatu. Szczególną uwagę poświęcono skutkom pandemii COVID-19 oraz wojny rosyjsko-ukraińskiej, które przyczyniły się do zmian w globalnych łańcuchach dostaw i wzrostu niepewności ekonomicznej. W trakcie konferencji zaprezentowano ponad 30 referatów naukowych.
W wydarzeniu wzięli udział naukowcy, w tym profesorowie Edward Haliżak (Uniwersytet Warszawski), Tomoya Kuroda (Senshu University) oraz Sang Chul Park (Tech University of Korea), którzy w swoich wystąpieniach podejmowali kwestie związane z geopolityką, bezpieczeństwem oraz międzynarodowymi relacjami handlowymi.
Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej UMCS we współpracy z Centrum Badań nad Azją i Pacyfikiem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Szczegóły dotyczące konferencji można znaleźć pod adresem: https://www.azja-pacyfik.edu.pl/about-our-conference/ Na tej stronie pojawią się również informacje o kolejnej (14.) edycji konferencji, na którą już teraz zapraszamy!