Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Za nami Noc Kultury 2022 i pierwsza z dwóch wizyt studyjnych ekspertów i ekspertek. Przez dwa dni pracowaliśmy nad wstępnymi pomysłami na działania popularyzacyjne, które zaprezentujemy szerokiej publiczności w czasie Nocy Kultury za rok.
Wizytę rozpoczęliśmy prezentacją dr Aleksandry Kołtun (UMCS) i prof. Agnieszki Kolasy-Nowak (UMCS) na temat struktury i celów projektu. W oparciu o wyniki ankiety dla ekspertów podjęliśmy decyzję co do tego, jakich efektów spodziewamy się w związku z realizacją projektu (por. O projekcie). Omówiliśmy także listę zasobów oraz potencjalnych ograniczeń, z którymi będziemy pracowali tworząc działania popularyzacyjne w projekcie.
Tego samego dnia, w sobotę, eksperci wzięli udział w festiwalu. Spacer po nocokulturowych wydarzeniach przyniósł wiele wrażeń i odkryć, które stały się źródłem pomysłów na kolejne działania w projekcie.
Drugi dzień wizyty studyjnej otworzyła Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka festiwalu Noc Kultury (Warsztatów Kultury w Lublinie). Spotkanie rozpoczęliśmy od podzielenia się doświadczeniami z poprzedniego dnia. Ze strony ekspertów oraz członków zespołu lubelskiego padły pytania dotyczące reguł rządzących przygotowaniem programu Nocy Kultury, udziału wolontariuszy, uczestników z zagranicy (w szczególności pochodzenia ukraińskiego), a także relacji z osobami mieszkającymi na co dzień na terenie Starego Miasta. Ważnym wątkiem w dyskusji były też kwestia tego, na ile dwuletnia przerwa związana z pandemią COVID-19 wpłynęła na Noc Kultury, zarówno od strony organizacyjnej, jak i panującej wśród jej publiczności atmosfery.
Następnie dr Aleksandra Kołtun (UMCS) i prof. Łukasz Afeltowicz (AGH) przeprowadzili warsztaty mające na celu wstępne zaprojektowanie przyszłych działań popularyzacyjnych w projekcie. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że działania te powinny wpisywać się w specyfikę całego festiwalu – być oparte na żywym zaangażowaniu wielu zmysłów, odwoływać do emocji i osobistych doświadczeń, zachęcać do manipulacji obiektami lub przemieszczania się. Interaktywność działań będzie też oznaczać dwukierunkową komunikację: realizując działania chcemy przekazywać wiedzę, ale też uczyć się od jej użytkowników. Wreszcie, nasze działania mają stanowić okazję do refleksji na temat przestrzeni miejskiej i sposobów jej użytkowania, a także swojego własnego miejsca w lokalnej wspólnocie. Treść działań będzie więc pochodziła z opracowań zespołu badającego Noc Kultury w latach 2017-2021 („Spisane po Nocach Kultury…”) oraz własnych badań ekspertów biorących udział w projekcie.
W efekcie warsztatu stworzyliśmy zarys działań, które będziemy w dalszym ciągu udoskonalać. Są to m.in. interaktywna wystawa pod roboczym hasłem „Ogród afordancji”, działanie łączące badanie metodą Twenty Statement Test z performansem współtworzonym przez publiczność festiwalu, nocny spacer miejski, a także seria wydarzeń skupionych wokół postaci Ludwika Flecka, który był związany z Lublinem, a obecnie jest zaliczany do kanonu filozofów nauki. Więcej informacji na temat naszych działań w projekcie będziemy mogli podać na początku kolejnego roku, zaś już w Nocy Kultury 2023 zaprosimy do wzięcia w nich udziału!
Pierwsza wizyta studyjna ekspertów w projekcie „Prezentacja nauki to sztuka. Popularyzacja wyników badań na festiwalu Noc Kultury w Lublinie” miała miejsce w dniach 4-5 czerwca 2022 roku. Stacjonarne spotkania zespołu odbyły się w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie.
W wizycie wzięli udział: prof. Łukasz Afeltowicz (AGH w Krakowie), dr Joanna Bielecka-Prus (UMCS), prof. Barbara Fatyga (UW), dr Maciej Frąckowiak (UAM), prof. Marek Hetmański (UMCS), prof. Agnieszka Kolasa-Nowak (UMCS, kierownik projektu), dr Aleksandra Kołtun (UMCS, wykonawca w projekcie), prof. Zbysław Muszyński (em. prof. UMCS), prof. Wiesława Osińska (UMK), prof. Tomasz Szlendak (UMK), mgr Anastazja Szuła (UMCS), dr Marcin Trybulec (UMCS), dr Witold Wachowski (UMCS), Joanna Wawiórka-Kamieniecka (Warsztaty Kultury w Lublinie, reprezentantka partnera projektu).