Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dokonaliśmy już podsumowania projektu „Prezentacja nauki to sztuka”. W ramach konferencji, która odbyła się 27 października 2023 roku w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie, eksperci_tki, organizatorki projektu oraz zaproszone gościnie wygłosiły sześć krótkich prelekcji.
Tematy wystąpień dotyczyły zarówno efektów naszych działań z Nocy Kultury 2023, jak i szerzej postawionych problemów i wyzwań związanych z komunikowaniem nauki. Co jednak najważniejsze, wystąpieniom towarzyszyły długie i bardzo interesujące dyskusje z udziałem publiczności. Rozmawialiśmy, między innymi, o dylematach związanych z upowszechnianiem wiedzy na temat zmian klimatycznych (czy bardziej potrzebujemy natychmiastowych decyzji politycznych, czy raczej zwiększenia świadomości na temat globalnego ocieplenia? A może po prostu chodzi o zmianę przyzwyczajeń ludzi, a niekoniecznie o ich wiedzę?), o roli festiwali nauki w kontekście promocji uczelni (a niekoniecznie jako narzędzia do upowszechniania wiedzy wśród szerokiego grona odbiorców), specyfice nauk społecznych w porównaniu do nauk przyrodniczych (co w momencie, gdy popularyzacja wiedzy naukowej musi odnosić się do tej wiedzy, jaką jednostka już posiada – jak ma to zwykle miejsce w naukach społecznych? co jeśli celem popularyzacji ma być bardziej zachęta do refleksji niż nabycie konkretnego zestawu informacji na dany temat?), czy wreszcie o granicy pomiędzy popularyzowaniem a nadmiernym upraszczaniem ( i tym, że przydatne narzędzia do uchwycenia tej różnicy można zaczerpnąć z semiotyki).
Nasz projekt dobiega końca – zanim jednak oficjalnie zostanie zamknięty, udostępnimy nagrania z konferencji oraz publikację podsumowująca przeprowadzone działania.