Co naukowcy robią na Nocy Kultury? Zobaczcie sami!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznej Nocy Kultury. W programie festiwalu znalazły się działania popularyzacyjne stanowiące efekt prac w projekcie „Prezentacja nauki to sztuka”.

Na zdjęciach odnajdziecie Państwo Komodę Flecka, w której każda z szufladek skrywała wskazówki naprowadzające na sens stwierdzenia „żeby widzieć, trzeba wiedzieć”. Na koniec poszukiwań każdy mógł zabrać ze sobą specjalnie przygotowane wydruki opowiadające o postaci Ludwika Flecka oraz jego najważniejszych opracowaniach.

Wśród zrealizowanych na Nocy Kultury pomysłów znalazły się też śmietniki wyposażone w tzw. afordancje niekanoniczne, czyli takie, które niejako przeczą temu, co robimy na co dzień, nawykowo. Nasze śmietniki miały zachęcać do przytulania, wąchania, zabierania jedzenia ze środka oraz utrwalania (a nie szybkiego pozbywania się). Czy się udało? Tak! Wszystko to oraz wiele więcej – rąbka tajemnicy uchylamy na zdjęciach, a całość opiszemy w publikacji wieńczącej projekt. Osoby już teraz zainteresowane założeniami stojącymi za realizacją śmietników-afordancji zachęcamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem stworzonym specjalnie na Noc Kultury przez Witolda Wachowskiego.

W publikacji znajdziecie Państwo także wnioski z badania kwestionariuszem Twenty Statement Test, w którym każdy mógł dwadzieścia razy odpowiedzieć na pytanie „Kim jestem”. W czasie Nocy Kultury każda badana osoba mogła dodatkowo wybrać jedno z powiedzonek, które najlepiej ją określało, wśród nich miedzy innymi: „Życie jest za piękne żeby żyć normalnie” (Maria Czubaszek), „Człowiek to rzeczownik, a rzeczownikiem rządzą przypadki” (Krystyna Siesicka), „Boże dopomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies” (o. Leon Wiśniewski), czy „Jestem sobą. Wszyscy inni już są zajęci” (Oskar Wilde). Osoby badane ponownie spotykały się, aby wspólnie stworzyć flashmoba na schodach lubelskiego Ratusza – w podgrupach podzielonych według wybranych wcześniej powiedzonek. A na sam koniec czekał na nie quiz, w którym mogły na własnej skórze przekonać się, że mimo dzielących nas różnic, wciąż więcej jest rzeczy, które nas łączą.

W najbliższym czasie nasz zespół będzie przygotowywał podsumowanie całego projektu – w postaci serii podcastów (już niebawem) oraz publikacji (udostępnionej pod koniec tego roku).

    Aktualności

    Autor
    Aleksandra Kołtun
    Data dodania
    27 czerwca 2023