Studenci i studentki,
przedstawiamy wyniki Wydziałowego Konkursu Grantowego, w ramach którego koła naukowe otrzymały dofinansowanie na realizację projektów/wydarzeń w roku 2024. Decyzja o przyznaniu dofinansowania znajduje się w załączniku.
Są to następujące projekty:
I. Wnioskodawca: Koło Naukowe Studentów Lingwistyki Stosowanej
Tytuł: Warsztaty z profesjonalnej korekty i redakcji napisów filmowych
Opis: Celem warsztatów jest rozszerzenie wiedzy nabytej przez studentów i studentki Lingwistyki Stosowanej w trakcie zajęć z tłumaczeń audiowizualnych oraz spotkań Kola Naukowego o profesjonalną redakcję i korektę napisów filmowych (tzw. QC, czyli Quality Control), jaką przeprowadza się u największych producentów i dystrybutorów filmów (takich jak np. Netflix czy Disney) oraz w międzynarodowych korporacjach zajmujących się tłumaczeniami filmowymi (np. IYUNO, Deluxe, Plint). Uczestnictwo w warsztatach podniesie konkurencyjność członków i członkiń Koła na międzynarodowym rynku tłumaczeń audiowizualnych. W ramach programu przedstawione zostaną najlepsze praktyki rynkowe, zaś ćwiczenia i materiały oparte będą na rzeczywistych sytuacjach i autentycznych przypadkach. Ćwiczenia będą wykonywane w profesjonalnym programie do napisów, EZTitles, zakupionym przez Lingwistykę Stosowaną. Program warsztatów przygotowano we współpracy z dr Agnieszką Walczak. wykładowczynią z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie, autorką ponad 15 prac naukowych na temat tłumaczeń audiowizualnych. Doktor Walczak ma ponad 10 lat doświadczenia jako tłumaczka oraz menadżerka projektów w światowych korporacjach zajmujących się tłumaczeniami audiowizualnymi i postprodukcją.
II. Wnioskodawca: Studenckie Koło Naukowe Miłośników Kultury i Literatury Wieku XIX
Tytuł: Wielki Test o Władysławie Stanisławie Reymoncie
Opis: Celem projektu „Wielki Test o Władysławie Stanisławie Reymoncie” jest promowanie dziedzictwa literackiego wybitnego polskiego pisarza-noblisty. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat twórczości autora Chłopów, jego wpływu na literaturę oraz roli w kształtowaniu polskiej tożsamości kulturowej. Realizacja projektu odbędzie się w roku 2024, na który przypada 100. rocznica przyznania pisarzowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Nie bez znaczenia jest również fakt dużej popularności ostatniej adaptacji filmowej powieści Chłopi (reż. D. Kobiela-Welchman i H. Welchman) – polskiego kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary 2004).
III. Wnioskodawca: Studenckie Koło Naukowe Miłośników Kultury i Literatury Wieku XIX
Tytuł: Maria Curie-Skłodowska – pionierką światowej nauki (w 80. Rocznicę założenia UMCS i 90. rocznicę śmierci patronki)
Opis: Celem projektu jest przybliżenie osoby Marii Curie-Skłodowskiej jako wyjątkowej postaci XIX wieku, kobiety o wybitnych osiągnięciach naukowych, wpływie na rozwój nauki oraz jej roli jako inspiracji dla kolejnych pokoleń kobiet. Projekt ten dąży szerokiej promocji dziedzictwa patronki naszej Uczelni, jej wkładu w rozwój nauki oraz budowania świadomości społecznej na temat równouprawnienia i znaczenia kobiet w świecie nauki. Drugim celem podejmowanej inicjatywy jest promocja UMCS wśród potencjalnych kandydatów na studia. Realizacja przedsięwzięcia wpisuje się w 80. rocznicę założenia UMCS i 90. rocznicę śmierci naszej patronki.
Zakończenie projektów powinno mieć miejsce najpóźniej w grudniu 2024 r., aby możliwe było rozliczenie wszystkich dokumentów finansowych zgodnie z terminami podawanymi każdorazowo w komunikatach Kwestury UMCS.
Sprawozdania z wykorzystanych środków (zgodnie z załączonym wzorem) należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 15 stycznia 2025 r. Do sprawozdania należy dołączyć kopie dokumentów finansowych takich jak: faktury, rachunki, wnioski o zamówienie publiczne, zamówienia, RW z magazynu itd.