Więcej języków – szersze perspektywy!

Jak zapewne wiecie, „filologia” znaczy „miłość do słów”. Właśnie tym zajmujemy się na Wydziale Filologicznym UMCS: rozwijaniem u studentów miłości do słów, języków, literatur i kultur. Spośród szesnastu oferowanych przez nas kierunków, aż dziesięć ma związek z nauką języków obcych: anglistyka, germanistyka, hispanistyka, italianistyka, lingwistyka stosowana, polsko-niemieckie studia kulturowe i translatorskie, portugalistyka – studia portugalsko-brazylijskie, romanistyka, rusycystyka i ukrainistyka.

Brytyjska uprzejmość, francuska romantyczność, słowiańska kreatywność, włoska energia czy portugalska melancholia – to tylko skojarzenia, choć pokazują, jak silny związek istnieje między językiem a sposobem, w jaki postrzegamy świat. Z każdym nowym językiem poszerza się Wasze spojrzenie na świat, a równocześnie Wasze perspektywy na rynku pracy. W dzisiejszych czasach wpisanie do CV znajomości jednego języka, raczej już nie wystarczy. Dlatego stawiając na języki obce, inwestujecie w swoją przyszłość.

Na Wydziale Filologicznym UMCS macie okazję do nauki języków, które znacie już ze szkoły, ale także do poznania takich, którymi w Polsce niewiele osób się posługuje - jak białoruski, ukraiński czy portugalski.

Weźmy jako przykład właśnie język portugalski. W Polsce zna go tak niewiele osób, że rodzi się pytanie: czy warto się go uczyć? Na kierunku portugalistyka – studia portugalsko- brazylijskie szybko przekonacie się, że warto, bo portugalski jest językiem oficjalnym nie w jednym, nie w dwóch, ale aż w ośmiu krajach. Dziś posługuje się nim ponad 250 milionów ludzi na świecie, co oznacza, że jest trzecim językiem europejskim pod względem liczby użytkowników, pierwszym najczęściej używanym językiem na półkuli południowej i piątym w świecie. Jego znajomość daje naszym absolwentom możliwość zatrudnienia w międzynarodowych firmach i urzędach, biurach tłumaczeń, wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i różnych sektorach usług.

Portugalistyka – studia portugalsko-brazylijskie oferuje możliwość nauki portugalskiego od podstaw do poziomu C1, a dodatkowo również hiszpańskiego i angielskiego. Zajęcia pozwalają studentom zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie sporządzania korespondencji w języku portugalskim, analizy i tłumaczenia specjalistycznych dokumentów i tekstów z dziedziny ekonomii i marketingu, finansów, prawa, polityki, turystyki, a także tekstów technicznych i przyrodniczych, tłumaczenia negocjacji, prezentacji biznesowych oraz wystąpień publicznych.

Poza nauką języków studenci poszerzają też swoją wiedzę na temat językoznawstwa, teorii i praktyki przekładu oraz literatury i cywilizacji Portugalii, Brazylii i krajów portugalskojęzycznych w Afryce i Azji. Co więcej, mają też możliwość realizacji części studiów w dziewięciu uniwersytetach w Portugalii i czterech w Brazylii oraz odbywania płatnych zagranicznych staży. Wreszcie, dzięki współpracy z jedynym w Polsce Centrum Języka Portugalskiego/Camões, mogą brać udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, spotkaniach z ciekawymi gośćmi, wykładach i wystawach.

Jak widzicie, nauka nowego języka stanowi szansę poszerzenia swoich perspektyw na rynku pracy, poznania obcych kultur i odkrycia nowych pasji. Dlatego wszystkich, którzy podzielają nasze zamiłowanie do języków, zapraszamy na Wydział Filologiczny UMCS. Zainwestuj w języki – zainwestuj w siebie – zainwestuj w przyszłość!

Tekst: dr Agnieszka Kruk (Katedra Portugalistyki im. Luisa Lindleya Cintry)


Trwa dodatkowa rekrutacja na studia I stopnia oraz na studia II stopnia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Wydziału Filologicznego UMCS!

Autor kolażu: mgr Martyna Bakun, Katedra Kultury Audiowizualnej i Nauk o Sztuce | Instytut Nauk o Kulturze UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    5 września 2024