Warsztaty V4 w Pracowni Etnolingwistycznej i Bramie Grodzkiej

23 maja 2024 roku był trzecim dniem współpracy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ze słowackim Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie w ramach projektu ,,Oral History on 100th Anniversary of Comenius University Polish Philology”. Tym razem projekt ten zaowocował wykładami i warsztatami, na których studenci mieli okazję poznać etapy pracy z historią mówioną.

Środa rozpoczęła się bardzo interesującym wystąpieniem dr Katarzyny Prorok z Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego. Uczestnicy mieli szansę poznać historię zbierania danych i nagrań w celu tworzenia opracowań naukowych. Zapoznali się z rodzajami sprzętu do nagrywania. Słuchali również różnych wykonań pieśni ludowych, które dzięki staraniom badaczy i rekonstruktorów pozostają żywym dziedzictwem folkloru.

Następnie studenci i opiekunowie udali się na krótki spacer. Zauroczeni kamienicami Starego Miasta, dotarli do celu podróży – Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Uczestnicy poznali tam historię lubelskiej społeczności żydowskiej – tego, jak żyła przed wojną i w jej trakcie. Dzięki ciekawym instalacjom i eksponatom studenci mogli przyjrzeć się, jakie efekty daje gromadzenie dziedzictwa historycznego. Po zwiedzeniu obiektu wysłuchali wykładu Piotra Lasoty z Pracowni Historii Mówionej. Opowiedział on o swoim doświadczeniu w zbieraniu relacji od informatorów i radził m.in., jak znaleźć rozmówców i w jaki sposób przygotować się do rozmowy.

Po pracowitym dniu grupa miała czas na odpoczynek i zregenerowanie sił.

Strona Grantu Wyszehradzkiego

Tekst: Małgorzata Adamczyk


Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Wyszehradzkiego. Kierownikiem projektu jest dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS, a wykonawcami – dr Damian Gocół i mgr Bożena Kotuła PhD. 

    Aktualności

    Data dodania
    24 maja 2024