Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
22 listopada na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyło się spotkanie autorskie z wybitnym polskim reportażystą, Wojciechem Tochmanem. Wydarzenie poświęcone było jego najnowszej książce, zatytułowanej „Historia na śmierć i życie”.
Głównym tematem spotkania była najnowsza publikacja autora, w której porusza sprawę pierwszej kobiety w Polsce skazanej na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Tochman, zgrabnie łącząc elementy true crime i dramatu psychologicznego, opisuje historię kobiety, która „za swoją młodość, płeć i urodę zapłaciła wszystkim, co miała i mogłaby mieć".
W trakcie spotkania Wojciech Tochman przybliżył kulisy procesu tworzenia tej kontrowersyjnej publikacji. Warto zaznaczyć, że projekt ten był pierwotnie inicjatywą zmarłej przyjaciółki autora, Lidii Ostałowskiej, która wcześniej miała podjąć się dokumentowania tej niezwykłej historii. Reportaż jest więc efektem ich wspólnej pracy i opowiada o przemocy, strachu, zemście, tęsknocie, czułości i niesprawiedliwości. Bohaterka książki jest ukazywana od połowy lat dziewięćdziesiątych, a losy jej życia rozwijają się przez ponad ćwierć wieku, aż do współczesności.
Wojciech Tochman podczas spotkania przybliżył również swoje wcześniejsze prace, takie jak „Jakbyś kamień jadła” i „Dzisiaj narysujemy śmierć”. Te książki, razem z „Pianiem kogutów, płaczem psów”, tworzą tryptyk skupiający się na codziennym życiu po ludobójstwach w Bośni i Hercegowinie, Rwandzie i Kambodży.
Spotkanie poprowadził profesor Rafał Szczerbakiewicz z Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Fot. Michał Piłat [Centrum Prasowe UMCS]