Praktyki studentów e-Edytorstwa | cz. 2

Zachęcamy do zapoznania się z kolejną częścią relacji z praktyk zawodowych, jakie w ramach studiów odbywają studenci kierunku e-Edytorstwo i techniki redakcyjne I i II stopnia.

Fot. Karolina Rybicka

Karolina Rybicka:

"W ostatnie wakacje odbyłam praktyki w Wydawnictwie Albatros w Warszawie. Cieszę się, że miałam taką możliwość, bo dzięki temu mogłam zobaczyć od środka to, o czym od dawna słyszałam i myślałam, zastanawiając się nad własną karierą zawodową. Wydawnictwo mieściło się w przestronnym, ale przytulnym mieszkaniu, co od razu przyniosło mi ulgę, bo miałam obawę, że wejdę do zimnej i sztywnej korporacji. Swobodna i koleżeńska atmosfera była bardzo pomocna, bo dzięki temu szybko poczułam się komfortowo.

Podczas mojego dwutygodniowego pobytu dostałam wiele różnych zadań. Musiałam zrobić korektę książki bestsellerowego autora – Kena Folletta – i poprawić książkę skierowaną do nastolatków tak, aby jej język był bardziej młodzieżowy. Pracowałam też przy opracowywaniu materiałów marketingowych – od wyszukiwania informacji o zagranicznych wydaniach, przez tworzenie własnych haseł reklamowych, po robienie zdjęć, które znalazły się na profilach wydawnictwa w mediach społecznościowych. W międzyczasie pomagałam też w bieżących zadaniach takich, jak pakowanie paczek dla blogerów, pakowanie książek zgodnie z założeniami promocyjnymi czy zmienianie błędnych obwolut. Takie zadania były miłym przerywnikiem w pracy przy komputerze.

Wizytę w Wydawnictwie Albatros wspominam bardzo dobrze i cieszę się, że mogłam odbyć tam swoje praktyki. Dzięki temu utwierdziłam się w przekonaniu, że praca w wydawnictwie to to, co chciałabym robić w przyszłości. Biuro wydawnictwa opuściłam nie tylko z doświadczeniem i wspomnieniami, ale też... z wielkim kartonem książek".

Kinga Kołodziej:

"W semestrze zimowym miałam przyjemność zdobyć doświadczenie zawodowe podczas praktyk w wydawnictwie Drzazgi. Moja praca polegała na dostosowaniu przypisów oraz korekcie polskiego wydania książki „Feminizmy. Historia globalna” Lucy Delap, którego premiera odbyła się 26 lutego.

Proces wydawniczy jest jeszcze ciekawszy, niż się wydaje. Trzeba się w nim wykazać nie tylko wiedzą i starannością czy uważnością, ale również umiejętnością pracy w zespole oraz dyspozycyjnością, szczególnie na ostatnim etapie składu, kiedy terminy zbliżają się nieubłaganie.

Praktyki w wydawnictwie Drzazgi upewniły mnie, że korekta jest właśnie tym, co chcę robić zawodowo. Cieszę się, że mogłam dołożyć edytorską cegiełkę do bardzo ważnej i potrzebnej pozycji, jaką jest książka „Feminizmy. Historia globalna“ Lucy Delap. No i uczucie, kiedy otwierasz książkę, a tam Twoje nazwisko - bezcenne!".

Laura Możdżeń:

"Podczas praktyk w Wydawnictwie Drzazgi miałam możliwość rozwinięcia umiejętności korektorskich. Były to jedne z moich pierwszych doświadczeń związanych z pracą w redakcji, dlatego opracowywanie dwóch książek, „Późne życie” autorstwa Ingi Iwasiów oraz „Otwarte Wody” Caleba Azumaha Nelsona (tłum. Mariusz Gądek), stanowiło dla mnie ogromne wyzwanie, które okazało się niezwykle wartościowe. Nauczyło mnie to odpowiedzialności, skrupulatności, dokładności, koncentracji na szczegółach, a także elastyczności w zakresie dostosowywania się do różnych tematów i stylów pisania.

Moje zaangażowanie zostało docenione, co z radością odkryłam, widząc moje nazwisko wymienione na stronach redakcyjnych obu książek. To dla mnie ogromne wyróżnienie, szczególny powód do dumy, a także motywacja do dalszej pracy nad rozwijaniem umiejętności.

Wiem, że jeszcze wiele nauki przede mną, ale zdobyte doświadczenie na pewno pomoże mi w stawianiu kolejnych kroków na redakcyjnej ścieżce zawodowej. Bardzo dziękuję Pani Agacie i Panu Filipowi za możliwość odbycia praktyki w Wydawnictwie Drzazgi. Był to dla mnie naprawdę cenny czas".

Weronika Michaluk:

"Swoje praktyki odbyłam w redakcji "Dziennika Wschodniego". Podczas ich trwania mogłam poznać od wewnątrz pracę w gazecie i udoskonalić, a także sprawdzić swoje umiejętności redakcji oraz korekty tekstu. Bardzo ciekawym doświadczeniem było zdecydowanie obserwowanie procesu składania gazety - tuż przed puszczeniem numeru do druku. Z pewnością taka okazja nie trafia się codziennie. Będę miło wspominać atmosferę panującą w "Dzienniku Wschodnim", ponieważ każda z osób tam pracujących była niezwykle sympatyczna, charyzmatyczna i pomocna, a przy tym mogłam się wiele się od nich nauczyć".

Przypominamy również część 1 relacji z praktyk.

Źródło zdjęć: Facebook kierunku e-Edytorstwo i techniki redakcyjne.


Trwa rekrutacja dodatkowa na studia I stopnia oraz na studia II stopnia . Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Wydziału Filologicznego UMCS!

Zapraszamy na e-Edytorstwo i techniki redakcyjne I i II stopnia! - zapisy w IRK.

Szczegółowe informacje w zakładce Kierunki studiów

Autor kolażu: mgr Martyna Bakun, Katedra Kultury Audiowizualnej i Nauk o Sztuce | Instytut Nauk o Kulturze UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    12 sierpnia 2024