Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Lublin, 7 marca 2022 r.
Szanowni Państwo, Pracownicy Wydziału Filologicznego,
solidaryzując się w tak trudnych chwilach z naszymi ukraińskimi sąsiadami, studentami i ich rodzinami, w porozumieniu z władzami rektorskimi UMCS na Wydziale Filologicznym zostały podjęte następujące działania:
1. Od 24 lutego br. przekazywaliśmy (i nadal przekazujemy) władzom uczelni oraz Urzędowi Miasta Lublin kontakty do studentów, którzy zgłosili się jako wolontariusze do pracy tłumacza. Wszyscy chętni, którzy chcieliby się jeszcze włączyć w tę akcję, mogą kontaktować się z pracownikiem dziekanatu – Panią dr Pauliną Litką, pisząc na adres: paulina.litka@mail.umcs.pl, lub zgłaszając się osobiście (pokój 036). Prosimy o dalsze przekazywanie studentom tej informacji.
Dziękujemy wszystkim pracownikom za błyskawiczną odpowiedź na apel władz rektorskich oraz Urzędu Miasta Lublin o pomoc w tej sprawie.
Jednocześnie zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o usprawiedliwienie do 15 marca br. nieobecności studentom, którzy włączyli się jako wolontariusze w pracę sztabu Lubelskiego Komitetu Pomocy Ukrainie.
Prośba dotyczy następujących osób:
- Olha Matushiv (ukrainistyka),
- Yahor Bukhavetski (technologie cyfrowe w animacji kultury),
- Magdalena Kołcon (kulturoznawstwo).
Pismo w tej sprawie 1 marca br. skierował do władz rektorskich Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.
Prosimy o informowanie władz dziekańskich o wszelkich zorganizowanych działaniach pomocowych, w które włączają się pracownicy i studenci naszego Wydziału. Nie zapominajmy, że reprezentujemy nasz Wydział jako jednostkę UMCS.
2. Poinformowaliśmy studentów z Ukrainy, że mogą składać wnioski o: zapomogę, obniżkę opłat za studia, IOS oraz krótko- i długo terminowe urlopy dziekańskie. W ubiegłym tygodniu zorganizowaliśmy spotkanie na platformie Teams ze studentami z Ukrainy i zamierzamy te zebrania kontynuować.
Pierwsze zapomogi zostaną wypłacone w najbliższych dniach. Wnioski o obniżkę opłat są systematycznie rozpatrywane, podobnie jak wnioski o IOS.
Zwracamy się do prowadzących zajęcia o umożliwianie studentom ukraińskim, którzy z powodu wojny znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, udziału w zajęciach w formach, o jakie będą się ubiegać. Prosimy opiekunów lat o podejmowanie prób nawiązania kontaktów ze studentami, którzy po 24 lutym nie wrócili na zajęcia.
Prosimy o udostępnianie informacji nt. bezpłatnego wsparcia psychologicznego dla studentów i doktorantów, szczegóły zob. https://www.umcs.pl/pl/poradnia-psychologiczna,197.htm.
Психотерапія українською мовою, тел. 695 873 930.
3. Działania pomocowe:
- Na mocy porozumienia Urzędu Miasta Lublin oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Dom Studencki „Helios” został przekazany na potrzeby mieszkaniowe uchodźców z Ukrainy. Informacje dot. kwaterowania uchodźcy otrzymają rejestrując się w lubelskich punktach informacyjnych i recepcyjnych.
Szczegółowe informacje UMCS dla Ukrainy: https://www.umcs.pl/pl/ukraina.htm
- Uruchomienie zbiórki pieniężnej.
Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych środków dla osób z Ukrainy, w tym rodzin naszych studentów.
Link do zbiórki pieniężnej: https://zrzutka.pl/cx62ur.
Udostępniajmy! Wpłacajmy!
- Uruchomienie stacjonarnej zbiórki darów.
28 lutego br. rozpoczęto zbiórkę stacjonarną w Stołówce Akademickiej „Trójka (ul. Langiewicza 16). Dary (żywność długoterminową i wodę, artykuły higieniczne, środki medyczne, ciepłe ubrania, śpiwory oraz koce) są gromadzone w wydzielonej części sali coworkingowej od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.
Zachęcajmy!
- Inne dodatkowe działania to: wsparcie w tłumaczeniach, wsparcie prawne, wsparcie psychologiczne, wsparcie medyczne, pomoc w przenoszeniu się studentów z uczelni ukraińskich na polskie, wolontariat studencki, pomoc dzieciom i młodzieży, gromadzenie bazy mieszkań/ofert pracy.
Działania koordynują Pełnomocnik Rektora ds. pomocy Ukrainie: dr Alina Czarnacka (alina.czarnacka@mail.umcs.pl) i mgr Dariusz Gaweł (dariusz.gawel@mail.umcs.pl).
Dodatkowo na każdym wydziale zostały powołane osoby do kontaktu w sprawie pomocy dla Ukrainy.
Takimi osobami na Wydziale Filologicznym są:
- mgr Tatiana Lakhmitskaya, p. 025, tel. (+48) 81-537-28-89,
- mgr Iwona Tsanev, p. 030, tel. (+48) 81-537-27-53.
W strukturach UMCS informacji udziela również Biuro ds. Obsługi Studiów i Studentów Zagranicznych.
Wszystkie informacje na bieżąco są zamieszczane na stronie www.ukraina.umcs.pl. Można kontaktować się także, pisząc na specjalny e-mail: ukraina@umcs.pl, obsługiwany w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim oraz polskim.
Dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i prosimy o dalsze wsparcie
Władze Dziekańskie