Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 17-21 marca 2025 r. w Katedrze Germanistyki UMCS odbyły się warsztaty studenckie Majdanek Memorial z udziałem grupy studentów z Reńsko-Westfalskiego Uniwersytetu Technicznego w Akwizgranie, Uniwersytetu Gdańskiego i UMCS. Pomysłodawcą warsztatów był dr Bruno Arich-Gerz z Uniwersytetu w Akwizgranie. Ze strony Wydziału Filologicznego UMCS warsztaty współorganizowali dr hab. Anna Pastuszka i dr Konrad Łyjak z Katedry Germanistyki oraz dr hab. Joanna Pędzisz, prof. UMCS z Katedry Lingwistyki Stosowanej. Grupie studentek z Uniwersytetu Gdańskiego towarzyszyły dr hab. Katarzyna Lukas, prof. UG i dr Izabela Olszewska.
Ideą warsztatów była wspólna praca między studentami w celu pogłębienia wiedzy na temat ważnych aspektów historycznych, biograficzno-literackich i językowych związanych z funkcjonowaniem obozu KL Lublin oraz kwestii pamięci i upamiętniania miejsc narodowosocjalistycznego terroru. Studenci odwiedzili Państwowe Muzeum na Majdanku i odbyli wycieczkę z przewodnikiem po centrum Lublina. Ich przyjazd i pobyt w Lublinie możliwe były dzięki darowiźnie absolwenta RWTH Aachen.
Studenci w mieszanych grupach opracowali prezentacje m.in. na temat historii i historiografii Majdanka, kobiet w obozie – ofiar, ocalonych i sprawczyń, wystawy rysunków Józefa Richtera i krajobrazu językowego terenu obozu i miasta. Intensywna praca w trakcie sesji plenarnych i nad prezentacjami połączona była z integracją i zwiedzaniem miasta.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym studentom i ich wykładowcom za wspólnie spędzony czas w murach uczelni!
Tekst: dr hab. Anna Pastuszka