Początek projektu „Oral History on 100th Anniversary of Comenius University Polish Philology”

Współpraca Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ze słowackim Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie w ramach projektu „Oral History on 100th Anniversary of Comenius University Polish Philology” finansowanego ze środków Funduszu Wyszehradzkiego rozpoczęła się jeszcze przed pierwszym polsko-słowackim spotkaniem. Dziesięcioosobowa grupa studentów ze Słowacji pod opieką mgr Bożeny Kotuły PhD i mgr Migleny Mihaylovej-Palanskej PhD – dotarła do Polski popołudniem w poniedziałek 20 maja. Do Lublina przybyli dopiero wieczorem – czasu wystarczyło w sam raz, by zameldować się w akademiku i przygotować na pierwszy dzień współpracy.

Wtorek był dniem otwierającym cykl seminariów, warsztatów i wycieczek w ramach projektu, którego kierownikiem jest dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS, a wykonawcami – dr Damian Gocół i mgr Bożena Kotuła PhD. Tego dnia studenci zameldowali się w Radiu Lublin i zostali oprowadzeni po budynku przez Michała Kosteckiego. Wycieczka ta była dla studentów niezwykle inspirująca, rozbudziła w nich ciekawość dotyczącą pracy radiowca. Doświadczeni pracownicy radia, odpowiadając na liczne pytania, przybliżyli uczestnikom projektu blaski i cienie tego zawodu, a także opowiedzieli nieco o specyfice pracy z historią mówioną w postaci rozmów.

Po zakończeniu spotkania w Radiu Lublin, studenci i opiekunowie udali się na obiad, by w następnie oddać się wesołej integracji. Uczestnicy w bardzo pomysłowy sposób przedstawili się sobie wzajemnie, przełamując pierwsze lody.

Później odbył się wykład dra Damiana Gocoła, który przybliżył studentom istotę pracy z historią mówioną. To właśnie ta wiedza umożliwi uczestnikom realizację zadań badawczych na drugim etapie projektu, który będzie miał miejsce na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie.

Po wytężonej pracy przyszedł czas na odpoczynek i integrację. Słowaccy studenci w towarzystwie członków Studenckiego Koła Etnolingwistów UMCS, e-edytorów oraz polonistów poznali nasz kampus i miło spędzili wspólnie czas.

Tekst: Małgorzata Adamczyk

Strona Grantu Wyszehradzkiego

    Aktualności

    Data dodania
    23 maja 2024