Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W Wydawnictwie UMCS ukazała się monografia dr Sary Akram (Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa) pt. “Narracja o WOJNIE w reportażach Wojciecha Jagielskiego. Perspektywa lingwistyczno-kulturowa” (Lublin, ss. 565). Ministerstwo Nauki sfinansowało książkę w ramach programu „Doskonała Nauka”. Jest to pierwsze naukowe opracowanie reportaży książkowych Wojciecha Jagielskiego.
Fot. Okładka książki Sary Akram pt. Narracja o WOJNIE w reportażach Wojciecha Jagielskiego. Perspektywa lingwistyczno-kulturowa.
Dr Sara Akram opisała narrację o wojnie, jaka wyłania się z reportaży Jagielskiego. Wykorzystała w tym celu sześć kategorii narracyjnych: zdarzenie, przestrzeń, czas, podmiot, punkt widzenia i wartości. W opisie narracji i kategorii narracyjnych autorka zintegrowała różne perspektywy badawcze – nie tylko językoznawcze (m.in. lingwistykę kulturową, genologię lingwistyczną, literaturoznawstwo, medioznawstwo, nauki społeczne). Na tym tle badawczym zestawiła wykładniki każdej kategorii w polszczyźnie. W części teoretyczno-metodologicznej badaczka stworzyła „solidne podstawy przyszłych badań. Rozważania te mogą służyć jako wzór innym badaczom podejmującym tego rodzaju studia językowo-kulturowe” [z recenzji wydawniczej].
W recenzji wydawniczej prof. dr hab. Kazimierz Ożóg nazwał część badawczą książki „encyklopedią wojny wydobytą z dzieł reportażowych Jagielskiego”. „Moją szczególną aprobatę zyskuje budowa każdego hasła tej encyklopedii, a te hasła to poszczególne podrozdziały. Każdy wykład jest tutaj obszerną definicją hasła-tytułu i jego znakomitym przybliżeniem. Ta oryginalna definicja jest rozłożona na kilka elementów stanowiących uzupełniającą się całość. Znajdujemy tu elementy semantyki strukturalnej, czyli klasyczne tłumaczenie znaczenia słów, odniesienia do językowego obrazu świata, elementy kognitywistyki, wreszcie krytyczną analizę tekstów o nachyleniu językoznawczym i kulturowym [...]” – wyjaśnił recenzent.
Kolejnym walorem monografii jest liczba analizowanych fragmentów – to 656 kontekstów wybranych z reportaży Jagielskiego. „[...] uważny i nieśpieszny Czytelnik może wydobyć wiele informacji odnośnie do poszczególnych kategorii narracyjnych właśnie z przytaczanych w wykładzie tekstów”.
Monografia może zainteresować wielu czytelników. Nie tylko badaczy języka i kultury, ale także osób interesujących się współczesną polityką, werystyczną literaturą reportażową, a zwłaszcza nieprzeciętną twórczością Wojciecha Jagielskiego.
Zgodnie z założeniami projektu książkę można przeczytać również w bazie POLONA: https://polona.pl/preview/456139cf-eab8-4931-adce-839e1ae81c41
Książka została wydana dzięki dofinansowaniu uzyskanym w trybie konkursowym w programie „Doskonała nauka – wsparcie monografii naukowych” finansowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki [MONOG/SP/0148/2023/01].