Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z radością przekazujemy informację o międzynarodowej wystawie online zwieńczającej projekt polsko-barbadosko-ukraiński, w ramach którego za przekłady tekstów (polski, angielski, ukraiński) odpowiedzialni byli (w ramach praktyk studenckich) studenci i studentki z kierunku lingwistyka stosowana: Wiktor Kosiarski, Sofiia Skorokhodko, Justyna Stępień, Agnieszka Tchórzewska oraz Andrii Tuchapets.
Opiekunem i pomysłodawcą tego projektu jest dr Bartosz Wójcik z Katedry Lingwistyki Stosowanej, który zainicjował współpracę ze stroną karaibską oraz z Centrum Kultury w Lublinie.
Wystawa fizycznie odbywała się w Lubinie we wrześniu-październiku 2024 r. i była włączona w proces starań związanych z konkursem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029: https://lublin2029.pl/aktualnosci/transoceanic-visual-exchange-5-18-09-18-10-2024/. W listopadzie natomiast - na Barbadosie: https://lublin2029.pl/aktualnosci/transoceanic-visual-exchange-2024-na-barbados/
Link do wystawy online (grudzień 2024 r.): https://www.transoceanicvisualexchange.com/tve-5
Informacja o wystawie fizycznie odbywającej się na Barbadosie (listopad): https://lublin2029.pl/aktualnosci/transoceanic-visual-exchange-2024-na-barbados/
Grafika pochodzi ze strony: www.transoceanicvisualexchange.com
The Fresh Milk Art Platform (Barbados) wspólnie z Centrum Kultury w Lubinie (Polska), w ramach starań związanych z konkursem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, zaprosiły osoby zajmujące się sztuką współczesną do udziału w otwartym naborze filmów i prac video. Wybrane prace włączono do piątej edycji Transoceanic Visual Exchange (TVE).
TVE 5 odbywa się instytucjonalnie pomiędzy Barbadosem a Polską, a do projektu (wystaw fizycznych i wystawy online) zgłaszano w tym roku filmy i prace video autorstwa osób z Karaibów, Polski, Ukrainy oraz diaspory, wykonane w ciągu ostatnich pięciu lat. Współpracując ze społecznościami na Karaibach, w Polsce i w Ukrainie, TVE 5 ma na celu prezentację przestrzeni liminalnych, miejsc znajdujących się z dala tradycyjnych centrów wpływów geopolitycznych, miejsc spotkań i stref handlu – usytuowanych w sposób rzadko dający możliwość regularnych, wielostronnych spotkań i wymian kulturalnych. TVE działa na rzecz współpracy między odległymi zakątkami globu, zwiększania widzialności produkcji artystycznej wewnątrz regionu oraz namysłu nad sposobami produkcji i kategoryzowania wiedzy, także o świecie współczesnym w kontekście dekolonizacji, europocentryzmu i praw człowieka.
Strona źródłowa: Transoceanic Visual Exchange 5