Konferencja literaturoznawcza w Katedrze Germanistyki UMCS

W dniach 17-18 października 2024 r. odbyła się międzynarodowa konferencja literaturoznawcza Raum, Menschen, Schicksale. Lublin und das Lubliner Land in Literatur und Kultur (Przestrzeń, ludzie, losy. Lublin i Lubelszczyzna w literaturze i kulturze). Wykłady plenarne wygłosiła m.in. prof. Monika Adamczyk-Garbowska z Katedry Lingwistyki Stosowanej, dr hab. Adam Kopciowski, prof. UMCS z Katedry Kultury i Historii Żydów oraz prof. Irmela von der Lühe z Selma-Stern Zentrum w Berlinie. Wśród zaproszonych gości byli dr Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku i Piotr Majchrzak, konsul honorowy Austrii w Lublinie, obaj będący także absolwentami germanistyki na UMCS. Uczestnikami konferencji byli naukowcy z Freie Universität w Berlinie, z Rheinisch-Westfällische Technische Hochschule w Akwizgranie, z Europa Universität Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, z Hochschule für Bildende Künste w Dreźnie, z KUL, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, z Poznania, Katowic i Krakowa oraz pracownicy Katedry Germanistyki. Obradom konferencji przysłuchiwali się m.in. studenci germanistyki, lingwistyki stosowanej i polsko-niemieckich studiów kulturowych i translatorskich UMCS.

Tematyka referatów dotyczyła m.in. przedstawienia Lublina w literaturze niemieckiej, polskiej i żydowskiej, miejsc Zagłady w Lublinie i na Lubelszczyźnie, Akcji Reinhardt w świadectwach literackich, obrazów Kazimierza Dolnego w prozie Marii Kuncewiczowej i Adolfa Rudnickiego, zapachów Lublina z perspektywy analizy zmysłów, postkatastroficznych obrazów miasta i regionu w różnych gatunkach literackich czy Lublina jako miejsca poszukiwania żydowskiej tożsamości. Prof. Ulrike Grossarth przedstawiła swoje projekty artystyczne, związane na przestrzeni lat z Lublinem, a oparte m.in. na ikonografii ul. Lubartowskiej na przedwojennych fotografiach Stefana Kiełszni. Ksiądz prof. Alfred Wierzbicki z Katedry Etyki UMCS mówił o Lublinie w późnej poezji Julii Hartwig i Anny Kamieńskiej. Prezentowane były także różne ujęcia problematyki miejsca i przestrzeni w literaturze polskiej i niemieckiej.

Konferencja była okazją do uczczenia 50-lecia istnienia germanistyki na UMCS. Partnerami wydarzenia były: Austriackie Forum Kultury, Konsulat Austrii w Lublinie, kwartalnik literacki „Akcent” oraz Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.

Komitet Organizacyjny: dr hab. Anna Pastuszka, dr Katarzyna Wójcik, dr Karolina Miłosz, dr Konrad Łyjak.

Dr hab. Anna Pastuszka
Katedra Germanistyki

    Aktualności

    Data dodania
    24 października 2024