Koło lubelskie Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego powstało przy Wydziale Filologicznym UMCS

Z radością informujemy, że przy Wydziale Filologicznym UMCS, za zgodą Pani Dziekan – Prof. Barbary Hlibowickiej-Węglarz, powstało koło lubelskie Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Spotkanie założycielskie odbyło się 11 lipca. Wzięło w nim udział dziewięć osób – pracownicy Wydziału Filologicznego UMCS: Ilona Gumowska-Grochot, Anna Tryksza, Anna Nowicka-Struska, Elżbieta Flis-Czerniak, Katarzyna Puzio, Mirosław Ryszkiewicz, oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie: Katarzyna Kapek, Aneta Głowacka, Agnieszka Chaber. Podczas spotkania przywołano cele działalności PTB oraz wymieniono się doświadczeniami i pomysłami na wartościowe warsztaty oraz spotkania skupiające się na terapeutycznej funkcji książki, a także promocji czytelnictwa. W dalszej części zebrania omawiano wstępne propozycje działań koła w najbliższym półroczu oraz zaprezentowano wybrane książki polecane do warsztatów psychoedukacyjnych, a także zasoby cyfrowe literatury biblioterapeutycznej.

Podczas zebrania w wyborach jawnych powołano zarząd koła lubelskiego, w którym znalazły się:

Ilona Gumowska-Grochot – przewodnicząca,

Katarzyna Kapek – wiceprzewodnicząca,

Anna Tryksza – sekretarz,

Aneta Głowacka – skarbnik.

Siedzibą koła jest Wydział Filologiczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Kontakt e-mail: lubelskieptb@gmail.com

Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne istnieje od 1997 r. Cele statutowe towarzystwa to między innymi: rozwój i popularyzacja biblioterapii w społecznościach lokalnych, projektowanie i prowadzenie warsztatów oraz szkolenie z wykorzystaniem metod i technik biblioterapii i arteterapii, animacja na rzecz rozwoju społeczno-kulturowego społeczności lokalnych, popularyzacja książki i rozwój czytelnictwa, zaspokajanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych społeczeństwa, upowszechnianie wiedzy, kultury i sztuki, zaspokajanie potrzeb oświatowych, kulturalnych, edukacyjnych i prozdrowotnych społeczeństwa, wspieranie i ochrona dóbr kultury. Towarzystwo działa na rzecz wszystkich potrzebujących, dorosłych, seniorów oraz dzieci i młodzieży, także na rzecz osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych takim wykluczeniem, osób z niepełnosprawnością, a także na rzecz instytucji kultury i innych podmiotów oraz wszystkich zainteresowanych. Działalność ta polega przede wszystkim na organizacji spotkań autorskich, wykładów dotyczących czytelnictwa, warsztatów ukierunkowanych na wsparcie czytelnicze w rozwiązywaniu problemów szkolnych lub zdrowotnych dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych.

Tekst: I. Gumowska-Grochot

Zdj.: K. Puzio

    Aktualności

    Data dodania
    22 sierpnia 2023