Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z przyjemnością informujemy, że w piątek 21 kwietnia br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju gościła delegacja z Wydziału Filologicznego UMCS w składzie: pracownicy Katedry Językoznawstwa Słowiańskiego i Katedry Literaturoznawstwa Słowiańskiego: dr hab. Joanna Tarkowska, prof. UMCS – Zespół ds. Współpracy ze Szkołami na kierunku rusycystyka, dr hab. Ewa Białek – koordynator ds. promocji Wydziału Filologicznego na kierunku rusycystyka, opiekun SKNR, dr Ewa Stawinoga oraz dr Małgorzata Ułanek – Zespół Programowy na kierunku rusycystyka, a także przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Rusycystów: Maria Rot, Mateusz Koszeluk i Dawid Tokarzewski.
Spotkanie z liczną grupą licealistów miało na celu zacieśnienie współpracy między szkołą i UMCS oraz zachęcenie uczniów do podjęcia studiów na naszej Uczelni. Gości przywitała mgr Jolanta Rycyk, dyrektor szkoły. Pracownicy UMCS przybliżyli młodzieży potencjał Uczelni, przekazali foldery z ofertą wszystkich 12 wydziałów, ponadto zapoznali uczniów z ofertą dydaktyczną kierunku rusycystyka. Z kolei studenci opowiedzieli o swojej działalności w kole naukowym i Samorządzie Studentów UMCS. Odbyły się także krótkie warsztaty dotyczące języka rosyjskiego i kultury krajów słowiańskich przygotowane i prowadzone przez kadrę akademicką (dr hab. Ewa Białek; dr Ewa Stawinoga, dr Małgorzata Ułanek) oraz studentów.
W trakcie spotkania zostało podpisane porozumienie o współpracy naukowo-dydaktycznej między szkołą a Wydziałem Filologicznym i slawistami UMCS. W roku szkolnym 2021/2022 w I LO im. ONZ maturę zdawało 251 uczniów, część z nich dziś jest już studentami UMCS (źródło danych: I LO). W latach ubiegłych szkoła była objęta patronatem naukowym dawnego Instytutu Filologii Słowiańskiej.
Język rosyjski mieści się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych języków świata. Dziś to także narzędzie komunikacji z imigrantami i uchodźcami przybywającymi zza naszej wschodniej granicy. W wielu branżach – służby mundurowe, Straż Graniczna, agencje celne, firmy, placówki medyczne, administracja – poszukiwani są specjaliści ze znajomością zarówno języka zachodnioeuropejskiego, jak i języków słowiańskich, zwłaszcza rosyjskiego.
Dziękujemy pracownikom Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS za wsparcie organizacyjne.
Tekst: E. Białek
Zdjęcia: E. Białek oraz pracownicy I LO im. ONZ w Biłgoraju