Konkurs MSCA Staff Exchanges 2025

Komisja Europejska rozpoczęła nabór wniosków na konkurs Działania „Maria Skłodowska-Curie” Staff Exchanges (HORIZON-MSCA-2025-SE-01-01).

Celem programu jest umożliwienie międzynarodowej oraz międzysektorowej wymiany pracowników instytucji w ramach konsorcjum, zaangażowanych w badania naukowe i działania B+R. 

Granty MSCA SE mają na celu zbudowanie lub rozwinięcie współpracy przede wszystkim pomiędzy krajami członkowskimi UE i stowarzyszonymi z programem Horyzont Europa, a krajami trzecimi (tzw. non-associated third countries/other third countries), jak również wsparcie współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami z sektora akademickiego i poza akademickiego.

Konsorcjum musi spełnić następujące warunki:

  • konsorcjum musi składać się z co najmniej trzech instytucji z trzech różnych krajów. Co najmniej dwie z nich muszą być zlokalizowane w krajach członkowskich EU albo stowarzyszonych z programem Horyzont Europa;
  • każda kolejna instytucja partnerska konsorcjum może być zlokalizowana w dowolnym kraju na świecie;
  • jeśli wszystkie instytucje partnerskie konsorcjum reprezentują ten sam sektor gospodarki (wyłącznie akademicki lub wyłącznie poza akademicki), przynajmniej jedna z nich musi być zlokalizowana w kraju trzecim niestowarzyszonym z programem Horyzont Europa.

Mile widziane są również projekty interdyscyplinarne oraz współpraca na styku różnych dziedzin nauki.

Wymagania w stosunku do członków zespołu i oddelegowań (tzw. secondments):

  • Instytucje delegujące zespół pracowników do realizacji projektu typują jego członków we własnym zakresie.
  • W oddelegowaniach mogą brać udział pracownicy naukowi na każdym etapie kariery oraz inni pracownicy (kadra zarządzająca, administracja, personel techniczny) bezpośrednio wspierający prace badawcze zaplanowane w projekcie przez co najmniej 1 miesiąc przed pierwszym oddelegowaniem. Po zakończeniu oddelegowania każdy pracownik powinien wrócić do swojego pracodawcy.
  • Oddelegowania muszą odbywać się w wymiarze pełnego etatu.
  • Czas trwania 1 oddelegowania: min. 1 miesiąc – maks. 12 miesięcy (łącznie dla danego pracownika, niezależnie od liczby instytucji, które w tym czasie odwiedzał).
  • Czas oddelegowania danego pracownika może być podzielony na krótsze okresy (tzw. split stays) i różne instytucje partnerskie konsorcjum.
  • Maksymalna liczba oddelegowań kwalifikujących się do finansowania wynosi 360 osobo/miesięcy, 48 m-cy.
  • Oddelegowania do tego samego sektora w Europie muszą być interdyscyplinarne - w sumie do wysokości 1/3 przyznanych osobo-miesięcy.

Dokładne wytyczne dostępne są na portalu Funding and Tenders Opportunities

W imieniu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej zapraszamy także do udziału w dniu informacyjnym dot. programu, który odbędzie się 11 kwietnia 2025 r.

Więcej informacji o dniu informacyjnym 


Centrum Współpracy Międzynarodowej
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Tel. 81 537 54 98, 54 58

Aktualności

Data dodania
1 kwietnia 2025