Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
4 sierpnia w Zamościu rozpocznie się największe wydarzenie popularyzujące język ojczysty i literaturę polską. Festiwal Stolica Języka Polskiego przez kolejne dni do 10 sierpnia odbędzie się w Szczebrzeszynie. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie po raz trzeci jest partnerem Pasma Językowego.
W tym roku festiwalowi patronuje Julian Przyboś - poeta, eseista i tłumacz, jeden z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej. Jednymi z wyjątkowych gościń będą jego córki: Uta Przyboś, poetka i malarka oraz Julia Przyboś, pisarka i romanistka. Organizatorzy przygotowali mnóstwo widowisk teatralnych, koncertów literackich, jak również wiele wartościowych paneli dyskusyjnych z ludźmi ze świata literackiego, artystycznego oraz medialnego. Wśród gości tegorocznej edycji festiwalu wymienia się m.in. Agatę Tuszyńską, Jakuba Małeckiego, Jarosława Mikołajewskiego, Martę Strzelecką czy Łukasza Łuczaja. Dla młodych czytelników przygotowano tradycyjnie Małą Stolicę Języka Polskiego, w której programie przewidziano spotkania, spektakle, koncerty i warsztaty dla dzieci i rodziców. Twórcy przedsięwzięcia zaplanowali także koncerty m.in. Stanisława Soyki, Anny Marii Jopek i Roberta Kubiszyna, Magdy Umer i Kabaretu Mumio. Widzowie zobaczą również monodram Grażyny Barszczewskiej na podstawie powieści „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Magdy Umer. W ramach pasma językowego, którego partnerem jest UMCS, uczestnicy przysłuchają się rozmowom dotyczącym sztuki i estetyki w języku, obejmującym m.in. tematykę architektury, sztuk plastycznych, teatru, filmu, fotografii czy sztuk cyfrowych. Rolę kuratora pasma językowego pełni prof. dr hab. Paweł Nowak z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. Na scenie zagoszczą także prof. dr hab. Iwona Hofman, dr hab. Małgorzata Stepnik, prof. UMCS i prof. szt. film. Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Większość paneli pasma językowego zostanie udostępniona również w streamingu. Szczegółowy program oraz wszystkie informacje dotyczące festiwalu znajdują się na stronie internetowej wydarzenia. |