Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
fot. Artur Siekaczyński
W dniu 16 listopada br. odbyło się VI Seminarium Młodych Medioznawców i Komunikologów. Jest to cykliczne wydarzenie organizowane przez Forum Młodych Medioznawców i Komunikologów, jedną z sekcji Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. W tym roku, Seminarium Młodych Medioznawców i Komunikologów po raz pierwszy zgromadził młodych badaczy w Lublinie. Tematem spotkania była perspektywa komunikacji i mediów w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji. Organizację wydarzenia powierzono badaczom związanym z Instytutem Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS – dr. Mateuszowi Sobiechowi oraz mgr Annie Yezhovey.
W Seminarium wzięło udział ponad 20 uczestników z różnych ośrodków badawczych w Polsce. Wydarzenie było miejscem dyskusji i wymiany poglądów na temat wpływu rozwijającej się sztucznej inteligencji na dyscyplinę mediów i komunikacji. Uczestnicy mieli okazję przedstawić swoje projekty i omówić różnorodne podejścia do tematu. Ich projekty naukowe szeroko komentowali tegoroczni eksperci: dr hab. prof. uczelni Ewa Nowak-Teter oraz dr hab. prof. uczelni Jakub Nowak.
Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnych powitań skierowanych do uczestników przez prof. dr hab. Iwonę Hofman, dyrektor Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS oraz dr hab. prof. uczelni Katarzynę Kopecką-Piech, która ponad dekadę temu zainicjowała powstanie FMMiK i do dziś jest koordynatorem działalności młodych adeptów mediów i komunikacji. Profesor Iwona Hofman m.in. podziękowała uczestnikom oraz ekspertom za ich aktywny udział, a następnie Profesor Katarzyna Kopecka-Piech przekazała głos koordynatorom różnych inicjatyw naukowych Forum Młodych Medioznawców i Komunikologów.
Głównym punktem Seminarium był otwarty wykład ekspercki dr. Kamila Filipka "Od modeli generatywnych GPT do sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia (AGI)", który przyciągnął zainteresowanie dużej liczby uczestników. Było to niezwykle wartościowe wystąpienie, pełne cennych informacji i refleksji nad tym, jak rozwijająca się technologia wpływa na naszą codzienność.
Podczas tegorocznej edycji seminarium pracowały dwa zespoły wraz ze swoimi ekspertami, poruszane tematy były niezwykle zróżnicowane, co pozwoliło uczestnikom na pogłębianie swojej wiedzy. Wydarzenie było także okazją do szerokiej dyskusji i wymiany doświadczeń między uczestnikami, umożliwiając nawiązanie nowych kontaktów naukowych.