Stolica Języka Polskiego i debata o Roztoczu

Szczebrzeszyn po raz dziewiąty stał się Stolicą Języka Polskiego. Tegoroczna edycja Festiwalu odbywała się w dniach 30 lipca-5 sierpnia pod hasłem „Cała nadzieja w literaturze”. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej kolejny raz włączył się w organizację wydarzenia i został partnerem Pasma Językowego Festiwalu.

fot. Grażyna Stankiewicz

Radzie Festiwalu przewodniczyła prof. Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, zaś kuratorem spotkań językowych był dr hab. Paweł Nowak, prof. UMCS z Katedry Komunikacji Medialnej UMCS. Językoznawcy z różnych uczelni w Polsce oraz pisarze podejmowali dyskusję nad istotnymi społecznie kwestiami w wymiarze językowym. Podczas prelekcji poruszana była tematyka języka w radiu, telewizji, prasie, Internecie czy polityce i reklamie. W roli ekspertów występowali także naukowcy z naszej Uczelni, m.in. z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Z kolei w ramach pasma lokalnego, 4 sierpnia na scenie głównej szczebrzeszyńskiego Festiwalu odbyła się debata pn. Marka Roztocze. O znaczeniu tej pięknej krainy geograficznej rozmawiali: Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, Prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk, Przewodnicząca Rady Festiwalu prof. Iwona Hofman, Burmistrz Szczebrzeszyna Henryk Matej, Dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Dorota Lachowska oraz Dyrektor Festiwalu Piotr Duda.


 

 

    Aktualności

    Data dodania
    9 sierpnia 2023