Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Lata 70. minionego wieku to złota dekada kina amerykańskiego - wkracza w pełnoletniość, w czas młodości namiętnej, zachłannej na życie, na zmianę Ameryki i świata całego na lepsze - tak jak bohaterowie "Taksówkarza", "Hair", "Czasu Apokalipsy", "Wszystkich ludzi prezydenta", "Maratończyka", "Lotu nad kukułczym gniazdem", "Łowcy jeleni", "Chinatown"… W tym towarzystwie Vito Corleone mógł odczuwać trochę dyskomfort, znalazł się bowiem bardziej po stronie konserwatywno-patriarchalnej. Wyraźnie zawiedziony koncepcją sprawiedliwości wymierzanej w sali sądowej, stawia na własną - poszerzoną - rodzinę. W sytuacjach kryzysowych, zamiast liczyć na dziania naprawcze sędziów, policjantów czy detektywów, zdaje się na propozycje nie do odrzucenia, jakie składają jego wrogom sycylijscy ludzie honoru. Mafijny etos niczym zaraza plami amerykański mit. Ale to tylko złudzenie.
Cały świat na własne oczy widzi, że to właśnie w kinie tkwi tajemnica nieśmiertelności tegoż mitu. Gangsterski świat, nie po raz pierwszy, ale po raz pierwszy tak artystycznie fenomenalnie, stał się jeszcze jedną perłą w koronie, jeszcze jednym snem o Ameryce, jeszcze jednym ucieleśnieniem tego samego państwa, w którym „prawo ludzi do posiadania i noszenia broni nie może być naruszone”.
Pięćdziesiąt lat od premiery "Ojca chrzestnego" przypomną przepis na oryginalne spaghetti ukryci pod szyldem Profesury i Popkultury. Don Piero, Don Przemo i Don Giovanni - na falach Radia Centrum w czwartkowy wieczór 15 grudnia 2022 roku, jak zwykle na żywo, jak zwykle od godz. 19.00.
(Powtórka programu tradycyjnie w niedzielę (18.12) o godzinie 18.00. Odcinki Profesury i Popkultury dostępne także jako podcasty na stronie audycji: centrum.fm/profesura-i-popkultura).