Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
We wtorek 8 listopada w formule online został zainaugurowany projekt realizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Informacja i komunikacja – popularyzacja badań naukowych i rozwiązań technologicznych.
Celem projektu, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jest popularyzacja w środowisku bibliotekarzy osiągnięć naukowych z obszaru nauk o komunikacji społecznej i mediach oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych z tej dziedziny, które mają szerokie zastosowanie w praktyce bibliotecznej Stanowi on odpowiedź na potrzebę zwiększenia zaangażowania nauki w realizację oczekiwań społecznych oraz wdrażanie technologii mających duże znaczenie dla rozwoju społeczeństwa wiedzy. W realizację projektu zaangażowani są pracownicy naszego Instytutu. Zainaugurował go wykład dr Renaty Malesy z Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej pt. Kształcenie akademickie bibliotekarzy. Doświadczenia ośrodków krajowych w kontekście zmian. Podczas wykładu Autorka przedstawiła aktualna oferta kształcenia w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa i zarządzania informacja w Polsce oraz sytuację ośrodków akademickich, które takie studia prowadzą lub prowadziły. Omówiony został stan prawny oraz zmiany jakie zaszły w zakresie programów i zasad kształcenia, sylwetki absolwenta oraz treści kształcenia. Podczas wykładu postawiono też pytania o przyszłość kształcenia akademickiego bibliotekarzy, przyczyny spadku zainteresowania zawodem oraz możliwości odwrócenia takiego stanu rzeczy. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 100 uczestników z bibliotek i ośrodków naukowych z całej Polski. Całość projektu obejmuje realizację cyklu 12 otwartych wykładów, opracowanych i wygłoszonych przez badaczy komunikacji i mediów z wiodących ośrodków naukowych w Polsce oraz nagranie i udostępnienie 12 podcastów naukowych. Więcej o projekcie i kolejnych wykładach na stronie: http://www.sbp.pl/ik/ Grafika: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich |