Debata o dobrostanie pracowników i użytkowników bibliotek

6 marca 2025 r. w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS odbyła się debata Jak dbać o dobrostan bibliotekarza i czytelnika? Rola pracodawcy w budowaniu wellbeingu.

Wydarzenie było częścią XI Lubelskiego Forum Bibliologów, Informatologów i Bibliotekarzy DOBROSTAN w kręgu oddziaływania środowiskowego BIBLIOTEKI.

W debacie uczestniczyli:

  • Renata Birska (dyrektorka Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie);
  • Joanna Chapska (przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Zarząd Okręgu w Lublinie);
  • dr Paulina Jaksim-Studzińska (dyrektorka Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie);
  • Bożena Milanowska (prezeska Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Oddział w Lublinie);
  • Urszula Poślada (dyrektorka Biblioteki UMCS);
  • Maciej Sztorc (dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie);
  • Piotr Tokarczuk (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie;
  • dr Katarzyna Weinper (dyrektorka Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej).

Podczas dyskusji  moderowanej przez dr Renatę Malesę, poruszono dwa główne zagadnienia: kwestie dbałości o dobrostan pracowników bibliotek różnych typów oraz dobrostan społeczności użytkowników. Uczestnicy odnieśli się do pytań; czy zarządzający bibliotekami dostrzegają problem wagi dbałości o dobrostan pracowników w swoich placówkach, czy i jak dbają o dobrostan pracowników, w jaki sposób to robią, czy mają w swoich zasobach konkretne narzędzia, których mogą użyć w celu zbudowania szeroko rozumianego dobrostanu pracowników oraz stworzenia przyjaznego środowiska pracy? W odniesieniu do zagadnienia dobrostanu  czytelników dyskutanci wskazali działania podejmowane w bibliotekach na rzecz  budowania dobrostanu czytelników/użytkowników, zidentyfikowali potrzeby uwzględniane  przy projektowaniu oferty dedykowanej różnym grupom wiekowym  użytkowników (dzieciom, młodzieży, dorosłym, seniorom). Zaproszeni goście podkreślili, że na zagadnienie dobrostanu w bibliotece należy patrzeć w sposób kompleksowy, uwzględniający potrzeby i oczekiwania różnych grup użytkowników/czytelników bibliotek oraz partnerów instytucjonalnych, ale nie można zapominać, że równie ważne jest dbanie o dobrostan wszystkich pracowników.

Debata cieszyła się dużym zainteresowaniem - w wydarzeniu, łącznie: stacjonarnie i online uczestniczyło ponad 200 osób.


fot. Ihor Kolisnichenko

Aktualności

Data dodania
8 kwietnia 2025