Artykuły pracownic Instytutu w nowym numerze "Res Rhetorica"

Miło nam zaanonsować, że ukazał się najnowszy numer czasopisma naukowego "Res Rhetorica". Prezentowany tom pt. "Retoryka (nie)pamięci | Rhetoric of remembrance/oblivion" jest wynikiem badawczego namysłu nad licznymi aspektami retoryki (nie)pamięci, w którym wybrzmiewają interdyscyplinarne refleksje naukowe autorów z różnych ośrodków akademickich - w tym dr hab. prof. uczelni Magdaleny Piechoty i dr hab. prof. uczelni Marty Wójcickiej z Katedry Komunikacji Medialnej w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

Numer otwiera artykuł dr hab. prof. uczelni Magdaleny Piechoty pt. „Przeciw  niepamięci – retoryka  wspomnienia  rodzinnegow ‘Fałszerzach pieprzu’ Moniki Sznajderman”. Badaczka pochyla się nad zagadnieniami niepamięci, traumatycznych białych plam i postpamięci jako procesów psychologiczno-społecznych, prowadzących do potrzeby rekonstrukcji własnej tożsamości, w perspektywie retoryki wspomnienia rodzinnego. Materiałem źródłowym dla analizowanej książki stały się formy monologowe i dialogowe, ustne i pisane, rytualne i spontaniczne w rodzinie Sznajdermanów.

Perspektywę odmienną od rodzinnych, intymnych praktyk narracyjnych przedstawiła dr hab. prof. uczelni Marta Wójcicka z Katedry Komunikacji Medialnej. W artykule „Retoryka pamięci zbiorowej – ujęcia, perspektywy i problemy badawcze” podejmuje próbę zdefiniowania terminu „retoryka pamięci” w odniesieniu do pamięci kolektywnej. Jako egzemplifikację, autorka wzięła na warsztat przemówienie Mariana Turskiego w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, które poddała multimodalnej analizie retorycznej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim autorkom i autorom tomu oraz zapraszamy do lektury!

Link do Tomu 11 Nr 1 (2024): Retoryka (nie)pamięci | Rhetoric of remembrance/oblivion


Kwartalnik „Res Rhetorica" to recenzowane naukowe czasopismo elektroniczne, powstałe w kręgu badaczy zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Retorycznym. Kwartalnik służy jako forum wspólnej refleksji nad rolą retoryki w różnych praktykach komunikacyjnych i upowszechniania badań naukowych na temat retoryki dawnej i współczesnej.

    Aktualności

    Data dodania
    7 kwietnia 2024