Środowisko i klimat Polski centralnej w ostatnim interglacjalne

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem na temat środowiska i klimatu Równiny Garwolińskiej, który został opublikowany w czasopiśmie Geological Quarterly i jest jednym z wyników realizacji projektu badawczego finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki. W gronie autorskim są dr Aleksandra Bober (Katedra Geomorfologii i Paleogeografii UMCS) i dr Magdalena Kończak (Katedra Hydrologii i Klimatologii UMCS):

Bober A., Drzymulska D., Stachowicz-Rybka R., Kończak M., Żarski M., 2023. High-resolution record of Late Saalian and Eemian palaeoenvironments: the case study of Struga and Parysów (central Poland). Geological Quarterly 67:37.

Praca dotyczy dwóch kopalnych zbiorników eemskich - Struga i Parysów - z obszaru Równiny Garwolińskiej (Polska centralna). Szczegółowe opracowanie paleobotaniczne tj. analiza palinologiczna i analiza makroszczątków roślinnych, pozwoliły na oszacowanie wieku odkrytych osadów, które obejmują okres późnego glacjału zlodowacenia Warty i cały interglacjał eemski (E1-E7 R PAZ). Zbiorniki datowane są na 127-115 tys. lat. Badania wykazały, że najcieplejszą fazą był schyłek fazy leszczynowej (E4 R PAZ) i początek fazy grabowej (E5 R PAZ) ze średnią temperaturą lipca co najmniej +21°C, a średnią temperaturą stycznia > 0°C. Rekonstrukcja tych temperatur opiera się głównie na obecności odpowiednio Tilia tomentosa oraz Viscum, Hedera i Ilex. Odnotowano również zaburzenia w sedymentacji osadów, które najbardziej widoczne są w fazie grabowej (E5 R PAZ) i w paleojeziorze Struga uwidoczniły się w postaci spadku poziomu wody, a w Parysowie doszło do terrestrializacji zbiornika i zaprzestania sedymentacji. Zbiorniki te w ten sposób dołączają do długiej listy paleojezior, w których od schyłku fazy grabowej notowane są zaburzenia spowodowane przypuszczalnie zespołem czynników lokalnych związanych z sytuacją geologiczno-geomofrologiczną i czynnikami ponadregionalnymi związanymi z warunkami klimatycznymi.

Publikacja ta powstała w ramach grantu NCN nr 2017/27/B/ST10/01905 pt. „Śród-eemskie oscylacja klimatyczne. Rekonstrukcja w oparciu o multidyscyplinarne badania kopalnych osadów jeziornych Równiny Garwolińskiej (Polska Centralna)” - strona grantu.

Publikacja jest dostępna otwartym dostępie LINK.

Zachęcamy do lektury!

Według aktualnego Wykazu Czasopism MEiN artykuł opublikowany w Geological Quarterly to 100 punktów (IF 1.0).

Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS 

    Aktualności

    Data dodania
    15 grudnia 2023