Rewizja zasięgu zlodowaceń na Polesiu Zachodnim

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją, której autorką jest prof.  dr hab. Irena Agnieszka Pidek (Katedra Geomorfologii i Paleogeografii UMCS). Artykuł został opublikowany w czasopiśmie Geological Quarterly:

Pochocka-Szwarc, K., Żarski, M., Hrynowiecka, A., Górecki, A., Pidek, I.A., Szymanek, M., Stachowicz-Rybka, R., Stachowicz, K., Skoczylas-Śniaz, S., 2024. Mazovian Interglacial sites in the Sosnowica Depression and the Parczew-Kodeń Heights (Western Polesie, SE Poland), and their stratigraphic, palaeogeographic and palaeoenvironmental significance. Geological Quarterly, 2024, 68: 18. http://doi.org/10.7306/gq.1747

Artykuł przedstawia wyniki kompleksowych badań geologicznych i paleoekologicznych dotyczących paleojezior interglacjału mazowieckiego (holsztyńskiego, korelowanego z Marine Isotope Stage 11c) odkrytych w Zaklęsłości Sosnowickiej i Wysoczyźnie Parczewsko-Kodeńskiej na Polesiu Zachodnim.

Badania wykazały, że osady interglacjalne nie są pokryte osadami lodowcowymi, co sugeruje, że obszar ten nie był objęty zasięgiem lądolodu zlodowacenia środkowopolskiego (Saalian, MIS 6). Osady te występują pod osadami jeziornymi i torfowiskowymi z wczesnego Liviecianu (MIS 11b) lub osadami klastycznymi i torfowiskowymi z górnego Vistulianu (MIS 2). Powyżej znajdują się osady holoceńskie. Dlatego też osady lodowcowe tworzące Wysoczyznę Parczewsko-Kodeńską pochodzą z zlodowacenia Sanian 2 (Elsterian, MIS 12), a nie ze zlodowacenia Saalian (MIS 6), jak wcześniej sądzono.
Ponadto, formowanie paleojezior rozpoczęło się pod koniec zlodowacenia Sanian 2 i trwało przez interglacjał mazowiecki (MIS 11c), z niektórymi jeziorami istniejącymi do wczesnego Liviecianu (MIS 11b). Opisane paleojeziora były częścią rozległego systemu jeziornego interglacjału mazowieckiego, rozciągającego się od południowej części Podlasia do północnej części Polesia Zachodniego. Z kompleksowych analiz wynika, że ostatnim lądolodem, który objął Polesie Zachodnie, był lądolód zlodowacenia Sanian 2.

Według aktualnego Wykazu Czasopism MNiSW artykuł opublikowany w Geological Quarterly to 100 punktów (IF 0.9). 

Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    12 sierpnia 2024