Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Uprzejmie informujemy, że baza aparaturowa naszego Instytutu została poszerzona o nowo zakupione urządzenie do nakładania bezhisterezowej i izotermicznej pozostałości magnetycznej nazwane jako PAM1 i wyprodukowane przez AGICO.
PAM1 Pulse wraz z Anhysteretic Magnetizer stanowią elektroniczną przystawkę współpracujcą z demagnetyzerem LDA5. Aparatura ta służy do celowego niehisterycznego lub izotermicznego namagnesowania próbek skał lub gleby. Dzięki niemu można w kontrolowany sposób zmierzyć namagnesowanie szczątkowe zarówno ARM, jak i IRM. Parametry te wykorzystywane są do szacowania bezwzględnej paleointensywności, charakteryzowania nośników magnetycznych skał, określania ich stanu domen i wielkości ziaren, lub badania innych podstawowych aspektów magnetyzmu. Aparatura ta jest jedną z inwestycji zaplanowanych do realizacji w ramach grantu "Globalne, regionalne i lokalne czynniki warunkujące zapis paleoklimatyczny i paleośrodowiskowy w ukraińskich sekwencjach lessowo-glebowych wzdłuż doliny Dniepru – od obszarów proksymalnych do dystalnych strefy peryglacjalnej" finansowanego w ramach konkursu NCN OPUS 16. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Maria Łanczont, zaś osobą pilotująca zakup był dr hab. Przemysław Mroczek, prof. UMCS (Katedra Geomorfologii i Paleogeografii UMCS). Więcej informacji o grancie Osobami zaangażowanymi prace badawcze z wykorzystaniem tej aparatury są prof. dr hab. Jerzy Nawrocki i mgr Karol Standzikowski. Aparatura naukowo-badawcza Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS |