Jak tworzyć dokumentację stanowiska geokulturowego - studium przypadku Huta Różaniecka (SE Polska)

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu, w którym prof. dr hab. Waldemar Kociuba (Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS) wraz ze współautorkami - dr hab. Ewą Skowronek, prof. UMCS i dr hab. Teresą Brzezińską-Wójcik, prof. UMCS - przedstawia projekt stanowiska geokulturowego w Hucie Różanieckiej. Artykuł ten został opublikowany na łamach czasopisma Sustainability:

Skowronek, E., Brzezińska-Wójcik, T., Kociuba, W., 2024. How to Create a Geocultural Site’s Content–Huta Różaniecka Case Study (SE Poland). Sustainability, 16, 2193. https://doi.org/10.3390/su16052193

Przedstawiony w artykule projekt stanowiska geokulturowego stanowi jeden ze 166 stanowisk przygotowanych w ramach projektu Geopark Kamienny Las na Roztoczu. Obszar ten wyróżnia się z jednej strony interesującą geologią i geomorfologią (odsłonięcia mioceńskiego brzegu morskiego z licznymi skamieniałościami), z drugiej zaś kamieniołomami, tradycjami kamieniarskimi i zabudową (ruiny cerkwi greckokatolickiej). Celem pracy jest przedstawienie koncepcji opracowania specjalistycznej dokumentacji z wykorzystaniem szerokiego spektrum materiałów i metod, w tym: kwerendy archiwalnych i współczesnych materiałów źródłowych, metod terenowych (inwentaryzacja terenowa, ankiety i wywiady, precyzyjne pomiary lidarowe z wykorzystaniem naziemnego skanera laserowego i technik fotogrametrycznych (fotografia cyfrowa naziemna i z użyciem bezzałogowego statku powietrznego). Wdrożony model procedury badawczej pozwolił na opracowanie kompleksowej i specjalistycznej dokumentacji projektowanego stanowiska geokulturowego, jako potencjalnego produktu turystycznego atrakcyjnego dla szerokiego grona odwiedzających.

Według aktualnego Wykazu Czasopism MNiSzW artykuł opublikowany w Sustainability to 100 punktów (IF 3.9).

Link do ww. artykułu (Open Acces)

Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    7 marca 2024