Globalne ocieplenie a wielkość opadów atmosferycznych w okresie wegetacji roślin uprawnych

Uprzejmie informujemy, że w najnowszym zeszycie Journal of Ecological Engineering ukazał się artykuł z zakresu agrometeorologii, którego jednym z autorów dr Krzysztof Bartoszek (Katedra Hydrologii i Klimatologii UMCS):

Skowera B., Baranowska A., Węgrzyn A., Bartoszek K., Wojkowski J., Ivanišová E., 2023. The Meteorological Conditions of Precipitation Deficits in the Cultivation of Winter Wheat in Central and Eastern Poland. Journal of Ecological Engineering, 24, 9, p. 50-62 DOI: 10.12911/22998993/168349

W pracy przedstawiono problem niedoborów opadów, który w okresie wegetacji roślin uprawnych jest istotny w aspekcie obecnego ocieplenia się klimatu w różnych skalach przestrzennych. Celem badań było określenie wielkości, częstości i trendów niedoborów opadów atmosferycznych w uprawie pszenicy ozimej w centralnej i wschodniej Polsce na przestrzeni 50 lat (1971-2020). Na podstawie przeprowadzonych badań zaobserwowano zarówno przestrzenne, jak i czasowe różnice w zakresie wielkości i częstości występowania niedoborów opadów w uprawie tej rośliny. Najmniejsze ryzyko niedoborów opadów stwierdzono w maju (od 15% do 32%), który jest miesiącem krytycznym w uprawie tej rośliny w Polsce, natomiast największe obserwowano w czerwcu (od 22% do 56%), co jest zjawiskiem niekorzystnym, gdyż pszenica ozima od połowy czerwca znajduje się w tzw. fazie wypełniania ziarna. Stwierdzono również istotną statystycznie tendencję wzrostową potrzeb opadowych pszenicy ozimej w kwietniu, czerwcu i lipcu. Narastający w ostatnich latach problem ocieplenia klimatu, a w konsekwencji wzrost deficytu opadów atmosferycznych w okresie wegetacji roślin, wskazuje na potrzebę dalszych badań w tym zakresie.

Według aktualnego Wykazu Czasopism MEiN artykuł opublikowany w Journal of Ecological Engineering to 100 punktów (IF 1.30).

Bezpośredni link do ww. publikacji

Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    25 lipca 2023