Geograficzne fenomeny Lubelszczyzny - odc. 9 i 10

Autorzy kolejnych dwu odcinków serii Geograficzne Fenomeny Lubelszczyzny zabierają nas na fascynujące Roztocze – region nie do końca odkryty i godny poznania, skarbiec pozostałości minionych epok.

Odcinek 9

Autorzy odcinka: prof. dr hab. Radosław Dobrowolski i dr hab. Teresa Brzezińska-Wójcik zabierają nas na Roztocze, gdzie w miejscowości Bliżów możemy obserwować struktury kwiatowe w spękanym masywie skalnym, a następnie w Kamieniołomie w Krasnobrodzie oglądamy odsłaniające się warstwy opoki marglistej z mezozoiku. Utworzyły się one w morzu kredowym występującym na obszarze dzisiejszego Roztocza. W strefie krawędziowej tego regionu możemy obserwować również skały mioceńskie (Kamieniołom w Józefowie) osadzane w strefie brzegowej morza sprzed 8-10 mln lat. Data emisji w TVP3 - 9.11.2021.

Obejrzyj odcinek 9 na stronie TVP3

Odcinek 10

Roztocze fascynuje także pod względem rozmiarów osiąganych tu okazów skamieniałego drewna. Pozostałości skamieniałego lasu występują m.in. w okolicach Lubyczy Królewskiej, Hrebennego i Siedlisk jako unikat geologiczny na skalę światową. Największe okazy skamieniałych drzew ważą ponad pół tony. Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski i dr hab. Teresa Brzezińska-Wójcik zabiorą nas w podróż w czasie do środkowego miocenu (14 mln lat temu) i wyjaśnią wyjątkowy proces powstawania skamieniałego drewna. W odcinku gościnnie wystąpił również – Bogusław Łyszczarz (Nadleśnictwo Tomaszów).

Obejrzyj odcinek 10 na stronie TVP3

    Aktualności

    Data dodania
    14 grudnia 2021