Geograficzne fenomeny Lubelszczyzny - odc 5, 6 i 7

Trzy kolory – czarny, zielony, żółty czyli Kamienne Skarby Lubelszczyzny to trzy odcinki filmów z serii Geograficzne Fenomeny Lubelszczyzny.

Kolor Czarny – to oczywiście węgiel kamienny - najbardziej rozpoznawalny, najbardziej kojarzony z Lubelszczyzną. Dowiemy się jak głęboko znajduje się aktualnie eksploatowany pokład węglonośny, jakie są miąższości warstw węglowych, zjedziemy na sam dół Kopalni w Bogdance. Naszymi przewodnikami po tajemnicach eksploatacji będą prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – Rektor UMCS  i Pan Artur Wasil – Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

https://lublin.tvp.pl/56342817/12-pazdziernika-2021

 Kolor Zielony – to glaukonityt zwany też zielonym kamieniem. Jest on jednym z najbardziej intrygujących i rzadkich w skali kraju i Europy kamieni budulcowych. Ma także inne cenne właściwości. Powstał w eocenie między 56-34 mln lat temu w okresie panowania niezwykle ciepłego klimatu. W naszym regionie występuje razem z bursztynem. Te i inne tajemnice glaukonitytu oraz jego intrygującej zielonej barwy poznamy śledząc odcinek filmu z udziałem prof. dr hab. Radosława Dobrowolskiego i zaproszonych gości:  dr Lucjana Gazdy (Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej), dr Stanisława Gołuba - archeologa oraz Henryka Ciosmaka – Wiceprezesa i dyrektora kopalni galukonitytu i bursztynu.

https://lublin.tvp.pl/56585209/19-pazdziernika-2021

 Kolor żółty – to bursztyn. Ten ceniony kamień pochodzący z żywicy drzew bursztynujących, żyjących około 40 mln lat temu,  nie wymaga specjalnej reklamy. Jego złoża są najbardziej zaskakującymi spośród kamiennych skarbów Lubelszczyzny. Ich eksploatacja datuje się zaledwie od kilku lat, a jednak „lubelski bursztyn” jest już znany na ogólnoeuropejskim rynku tego kamienia. Po kopalni bursztynu oprowadzają nas prof. dr hab. Radosław Dobrowolski wraz z wiceprezesem Henrykiem Ciosmakiem oraz współwłaścicielem – p. Łukaszem Jaczyńskim. Niezwykłe i różnorodne okazy bursztynu lubelskiego ukaże dr Lucjan Gazda z Politechniki Lubelskiej. Dowiemy się także czy bursztyn może być niebieski lub biały i które odmiany bursztynu są najbardziej cenione na rynku międzynarodowym.

https://lublin.tvp.pl/56609047/26-pazdziernika-2021

    Aktualności

    Data dodania
    29 listopada 2021