Geograficzne fenomeny Lubelszczyzny - odc. 3 i 4

Magia podziemia – część 1- Chełmskie podziemia kredowe

W kolejnym odcinku serii geograficzne Fenomeny Lubelszczyzny – prof. dr hab. Radosław Dobrowolski zabiera nas do unikalnego w skali europejskiej systemu podziemnych korytarzy w masywie kredowym ciągnącym się na kilku poziomach pod stara, zabytkową częścią miasta Chełm. Korytarze są pozostałością kilkusetletniej historii górniczej miasta. W latach 70. udostępniono do zwiedzania trasę turystyczną o długości 2 km, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Poza znaną, turystyczną częścią będziemy mogli zobaczyć również korytarze niedostępne dla zwiedzających.

W odcinku udział wziął dr Stanisław Gołub – archeolog.

Zobacz materiał o chełmskich podziemiach kredowych


Magia podziemia – część 2 – podziemia Bochotnicy, Annopola i Senderek

Kontynuując poznawanie tajemnic podziemia, dr Grzegorz Gajek zaprasza do odkrywania sekretów skrywanych przez Kopalnię fosforytów w Annopolu. Autor demonstruje ciekawostki paleontologiczne w postaci zębów ichtiozaura sprzed 100 mln lat, które można wydobyć ze ściany warstwy fosforytowej razem z innymi szczątkami zwierząt, które niegdyś pływały w morzu kredowym.

W odcinku zobaczymy również unikalne kamieniołomy komorowe w Bochotnicy, w których wydobywano surowiec skalny, tzw. opoki kazimierskie. Naszej uwadze nie umkną także Sztolnie w Senderkach, stanowiące podziemne wyrobiska w strefie krawędziowej Roztocza Tomaszowskiego.

W odcinku gościnnie wystąpili: dr Andrzej Pawłowski – Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie i Artur Komorowski – Stowarzyszenie Speleoklub Beskidzki

Zobacz materiał o podziemiach Bochotnicy, Annopola i Senderek

    Aktualności

    Data dodania
    25 listopada 2021