Gdzie diabeł nie może, tam Polaka pośle… e-odczyt PTG

W dniu 18 marca br. (najbliższy czwartek) o godz. 17.15 zapraszamy na kolejny odczyt odbywający się w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Dr Małgorzata Telecka oraz dr Grzegorz Gajek (Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS) podczas prelekcji zatytułowanej „Gdzie diabeł nie może, tam Polaka pośle…” opowiedzą nam o swojej najnowszej książce popularno-naukowej „Nazewnictwo geograficzne o polskiej genezie na świecie” wydanej przez Wydawnictwo UMCS (link do oferty).

Głównym tematem prelekcji będzie prezentacja wyników studiów interdyscyplinarnych, koncentrujących się na analizie nazw geograficznych nadanych przez Polaków i/ na ich cześć na wszystkich kontynentach. Referenci przedstawią wyniki swojej wielomiesięcznej kwerendy różnych materiałów źródłowych, w tym pamiętników i biografii podróżników opublikowanych w co najmniej kilkunastu językach. Uzupełnieniem tej bazy danych geograficznych są atrakcyjne wizualizacje GIS zgromadzone na jednym tematycznym geoportalu i wykraczające poza skany starych rękopisów czy też unikalne mapy tematyczne sprzed setek lat.

Po spotkaniu wszystkich członków Lubelskiego Oddziału PTG zapraszamy na coroczne zebranie sprawozdawcze oddziału, podczas którego zostaną m.in. wręczone odznaki i medale PTG.

Dr Małgorzata Telecka – pracownik badawczo-dydaktyczny Katedry Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji w Instytucie Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS w Lublinie. Zainteresowania: geologia, geomorfologia, astronomia i astrofizyka. Autorka książki naukowo-podróżniczej "Rapa Nui. Subiektywny przewodnik po sekretach Wyspy Wielkanocnej". W najbliższym czasie ukażą się wspomnienia ze wspólnej podróży z ukochanym psem pt. "Z Lolką po Europie".
Dr Grzegorz Gajek – pracownik badawczo-dydaktyczny Katedry Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji w Instytucie Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS w Lublinie. Naukowo zaangażowany w zagadnienia geoturystyczne i polarne, pasjonat podróży do miejsc nieoczywistych, a na co dzień miłośnik biegania z dala od utartych szlaków.

Aby wziąć udział w prelekcji, wystarczy wejść na stronę z transmisją on-line, do której link znajduje się poniżej. Zapraszamy!
Link do odczytu

    Aktualności

    Data dodania
    16 marca 2021