Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Miło nam poinformować o nowej współautorskiej publikacji dr hab. Andrzeja Plaka (Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS) opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie Molecules: Sugier P., Sęczyk Ł., Sugier D., Krawczyk R., Wójcik M., Czarnecka J., Okoń S., Plak A., 2021. Chemical Characteristics and Antioxidant Activity of Arctostaphylos uva-ursi L. Spreng. at the Southern Border of the Geographical Range of the Species in Europe. Molecules 2021, 26, 7692. https://doi.org/10.3390/molecules26247692 W pracy przedstawiono charakterystykę podstawowego składu fitochemicznego oraz aktywności przeciwutleniającej ekstraktów pochodzących z liści mącznicy lekarskiej (Arctostaphylos uva-ursi L. Spreng.) zebranych z roślin zlokalizowanych na obszarze południowej granicy zasięgu geograficznego tego gatunku w Europie. Badany materiał roślinny charakteryzuje się odmiennym profilem chemicznym w porównaniu do roślin znalezionych w innych częściach kontynentu. Ekstrakty z mącznicy lekarskiej rosnącej w dwóch różnych siedliskach, typ – wrzosowiska i bory sosnowe, wykazywały duże zróżnicowanie, zwłaszcza w koncentracji hiperozydu, korylaginy i metyloartutyny oraz całkowitej zawartości flawonoidów. Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi L. Spreng.) jest źródłem surowca zielarskiego, który jest bardzo ceniony i poszukiwany przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Od wielu lat liście tej rośliny stosowane są w medycynie tradycyjnej jako środek moczopędny, przeciwdrobnoustrojowy i środek przeciwzapalny na różne choroby układu moczowo-płciowego. Według aktualnego Wykazu Czasopism MEiN artykuł opublikowany w Molecules to 140 punktów. Bezpośredni link do ww. publikacji (open access) |
Miło nam poinformować o kolejnej współautorskiej publikacji prof. dr Jeana Poesena (Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS) opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie Geomorphology: