Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Postępowania odrębne w procesie cywilnym A.D. 2024, czyli w poszukiwaniu modelu optymalnego"

12 kwietnia br. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.  „Postępowania odrębne w procesie cywilnym A.D. 2024, czyli w poszukiwaniu modelu optymalnego", zorganizowana przez Sekcję Prawa Cywilnego SKNP UMCS we współpracy merytorycznej z Katedrą Postępowania Cywilnego i Międzynarodowego Prawa Handlowego UMCS. 

W nauce od dłuższego czasu zgłaszane są postulaty ograniczenia liczby przewidzianych przez polskiego ustawodawcę postępowań odrębnych w procesie cywilnym. Tak znaczna liczba tych postępowań sprawia bowiem, że stopniowemu odwróceniu zaczyna ulegać relacja, w której postępowania odrębne stanowią wyjątek wobec modelu postępowania zwykłego. W nowelizacjach Kodeksu postępowania cywilnego z ostatnich lat wprowadzane są jednak rozwiązania zwiększające i tak pokaźną już liczbę postępowań odrębnych, polegające np. na przywróceniu postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych, czy też na dodaniu postępowań w sprawach własności intelektualnej oraz postępowań z udziałem konsumentów. Planowana Konferencja będzie zatem znakomitą okazją do rozważenia, czy ostatnie decyzje ustawodawcy są słuszne, a także do postawienia pytania, czy odmienności przewidziane w aktualnie obowiązujących przepisach o postępowaniach odrębnych w procesie cywilnym rzeczywiście są na tyle istotne, aby uzasadniały one istnienie ich w tak dużej liczbie.

Na początku konferencji słowo wstępne wygłosił prof. dr hab. Andrzej Jakubecki, Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Prawnych WPiA UMCS. W panelu eksperckim Konferencji udział wzięli: dr hab. Anna Machnikowska, prof. UG z Uniwersytetu Gdańskiego, która wygłosiła referat pt. Spór o pojęcie modernizacji, czyli kilka uwag o postępowaniu w sprawach gospodarczych; dr hab. Tadeusz Zembrzuski, prof. UW z Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosił wystąpienie pt. Procesowa ochrona konsumenta w postępowaniu odrębnym - perspektywa konsumenta; dr Jan Mojak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, który wygłosił referat pt. Proces wekslowy według Kodeksu postępowania cywilnego oraz sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie Piotr Jakubiec, który wygłosił wystąpienie pt. Możliwość przeprowadzenia dowodów ,,nielegalnych" w postępowaniu cywilnym. Moderatorem panelu był dr Arkadiusz Sadza z Katedry Postępowania Cywilnego i Międzynarodowego Prawa Handlowego UMCS. Panel ekspercki zakończył się owocną dyskusją publiczności oraz prelegentów. 

Serdecznie dziękujemy Katedrze Postępowania Cywilnego i Międzynarodowego Prawa Handlowego UMCS za współpracę merytoryczną, a także licznie biorącym udział prelegentom i słuchaczom. 

    Aktualności

    Autor
    Michał Janik
    Data dodania
    12 kwietnia 2024