Jednostki i pracownicy - książka adresowa

dr Tomasz Woźniak

Stanowisko
adiunkt
Jednostki
KATEDRA PRAWA FINANSOWEGO
Adres e-mail
Wyświetl
Strona www
www.finansowe.umcs.pl
www.facebook.com/kpf.umcs
Konsultacje

Dyżury dydaktyczne w semestrze zimowym roku akademickiego 2024/2025 odbywają się w pok. 607 WPiA UMCS w:


- czwartki, godz. 16:00-17:00


- piątki, godz. 9:35-10:35.

O sobie

Absolwent kierunku prawo Wydziału Prawa i Administracji UMCS. W trakcie studiów aktywny działacz kół naukowych i innych organizacji społecznych, m.in. w latach 2013 - 2014 prezes Studenckiego Koła Naukowego Prawa Podatkowego UMCS. Uczestnik licznych konferencji naukowych o zasięgu międzynarodowym oraz ogólnopolskim, jak również konkursów i szkoleń specjalistycznych z zakresu prawa podatkowego.

Pracownik Katedry Prawa Finansowego UMCS od 2015 r.

W lipcu 2020 r. obronił doktorat z wyróżnieniem na podstawie rozprawy "Powstanie zakładu a unikanie opodatkowania w międzynarodowym prawie podatkowym" przygotowanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Antoniego Hanusza. Recenzentami rozprawy doktorskiej byli: dr hab. Edvardas Juchnevicius, prof. UG oraz dr hab. Ziemowit Kukulski, prof. UŁ.

Laureat grantu badawczego w ramach konkursu Miniatura 4 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki na realizację projektu pt. "Zjawisko podwójnego nieopodatkowania emerytur i rent w międzynarodowym prawie podatkowym".

 

Prywatnie pasjonat historii (głównie wojskowości XX wieku) oraz podróży (przede wszystkim po krajach byłego ZSRR i Bałkanach).


Działalność naukowa

Zainteresowania naukowe przede wszystkim prawem podatkowym (w tym międzynarodowym prawem podatkowym), postępowaniem podatkowym oraz historią prawa (w tym historią prawa podatkowego i historią prawa ZSRR).

Redakcje czasopism:„Financial Law Working Papers” (zastępca redaktora naczelnego).

Wyjazdy naukowe: International Bureau of Fiscal Documentation w Amsterdamie (Niderlandy).

 

Od 2016 r. sekretarz Senackiej Komisji Dyscyplinarnej dla Doktorantów UMCS.

Od 2022 r. sekretarz zespołu programowego ds. przygotowania projektów zmian w programie studiów na kierunkach WPiA UMCS: prawno-administracyjnym, prawno-biznesowym, prawno-menedżerskim, prawo międzynarodowe oraz prawo Unii Europejskiej.


Ogłoszenia

 

ORZECZENIE MIESIĄCA

"Zgodnie z art. 17 ust. 1a u.p.o.l., rada gminy może wprowadzić opłatę uzdrowiskową, którą pobiera się od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie z dnia 28.07.2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych - za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Z powyższej delegacji ustawowej Rada Miejska w Krynicy-Zdroju skorzystała w dniu 30.11.2021 r., wydając uchwałę nr XLII.327.2021 w sprawie opłaty uzdrowiskowej (Dz.Urz. Woj. Małopol. z 2021 r. poz. 7184). Zgodnie z ww. uchwałą, stawka opłaty uzdrowiskowej została ustalona w wysokości 4,80 zł (§ 2). Rada Miejska wprowadziła również możliwość poboru opłaty w drodze inkasa (§ 3). W przypadku opłaty uzdrowiskowej, jej wysokość określana jest w stosownej uchwale rady gminy, a nie w drodze decyzji administracyjnej, zaś pobór następuje w drodze inkasa za pośrednictwem inkasenta.

Wykładnia art. 17 ust. 1 u.o.p.l. prowadzi do wniosku, że obowiązek uiszczenia opłaty uzdrowiskowej powstaje po upływie doby pobytu, rozumianej jako kolejne 24 godziny. Osoba fizyczna przebywająca w miejscowości, w której pobiera się opłatę uzdrowiskową, jest zobowiązana do jej uiszczenia za każdą dobę pobytu, liczoną jako kolejne 24 godziny od momentu jej rozpoczęcia. W świetle art. 17 ust. 1 u.o.p.l. brakuje podstaw do uznania, że opłata ta powinna być uiszczana jedynie za pełne dni rozumiane jako 24 godziny liczone od godz. 0.00 do 24.00. W konsekwencji, trzeba stwierdzić, że w przypadku pobytu nieprzekraczającego 24 godzin od chwili przybycia do danej miejscowości nie pobiera się opłaty uzdrowiskowej. Zgodnie z art. 17 ust. 1 u.p.o.l. opłatę środowiskową pobiera się za każdą rozpoczętą dobę pobytu i obowiązek zapłaty opłaty uzdrowiskowej przekształca się w zobowiązanie z tego tytułu.

Jeżeli skarżący przebywał w Hotelu [...] od godziny 17 w dniu 1.10.2022 r. do godziny 10 w dniu 8.10.2022 r., to opłata uzdrowiskowa należna jest za 7 dób pobytu. Nic nie przemawia za tym, że realizacja 7-dniowego celu wypoczynkowego w Krynicy-Zdroju została w jakiś sposób przerwana. Urozmaicenie wczasów w postaci dwugodzinnego wyjazdu turystycznego w celu zwiedzania M. nie niweczy pobytu wypoczynkowego w Krynicy-Zdroju, ponieważ po tej dwugodzinnej wycieczce turystycznej skarżący kontynuował pobyt w tym mieście. Jak już powyżej nadmieniono, stosownie do art. 17 ust. 1 u.p.o.l. opłatę środowiskową pobiera się za każdą rozpoczętą dobę pobytu i obowiązek zapłaty opłaty uzdrowiskowej przekształca się w zobowiązanie z tego tytułu."

Wyrok NSA z 2 sierpnia 2024 r., sygn. III FSK 240/24.