Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Środy, 11.30-13.00, pokój 513
Czwartki, 11.30-13.00, zdalnie (MS Teams)
Jestem absolwentem Wydziału Ekonomicznego UMCS w Lublinie. Studia rozpocząłem w 2010 r., II stopień na kierunku ekonomia ze specjalizacją systemy ekonomiczne ukończyłem w roku 2015. Z wykształcenia jestem również germanistą. Studia filologiczne odbyłem na Wydziale Humanistycznym UMCS. Pracę na Wydziale Ekonomicznym UMCS rozpocząłem w październiku 2015 r., w ówczesnej Katedrze Polityki Gospodarczej, Społecznej i Regionalnej.
Prowadzę zajęcia z następujących przedmiotów: mikro- i makroekonomia, polityka gospodarcza, teoretyczne podstawy rozwoju regionalnego i ekonomia rynku pracy. Dla studentów programu Erasmus prowadzę ponadto cykl wydkładów Political economy.
ORCID: 0000-0002-7196-0899
Mój obszar badawczy obejmuje rolę różnych sektorów gospodarki w polityce lokalnej – ze szczególnym uwzględnieniem społeczeństwa obywatelskiego. Moje aktualne badania dotyczą uwarunkowań dyfuzji budżetów obywatelskich w Polsce oraz w Niemczech, a także funkcji pełnionych przez ten instrument partycypacji publicznej.
Monografia naukowa:
Budżety obywatelskie w Polsce i w Niemczech. Uwarunkowania dyfuzji i zróżnicowanie funkcji, Wyd. UMCS, Lublin 2024
Budżet obywatelski pojawił się w Polsce w 2011 roku, szybko zdobywając uznanie władz gmin w kraju. W kolejnych latach inicjatywy polskich samorządów zaczęły przyciągać uwagę lokalnych włodarzy z zagranicy. Przykładem są Niemcy, gdzie znane już od końca lat 90. XX wieku budżety obywatelskie przeżywają renesans popularności.
Celem niniejszej książki jest ukazanie kluczowych uwarunkowań, które kształtowały procesy dyfuzji budżetu obywatelskiego w Polsce i w Niemczech, wpływając na zakres funkcji pełnionych przez ten instrument partycypacji publicznej.
Płynące z badań autora wnioski wpisują się w debatę nad przyszłością budżetu obywatelskiego jako narzędzia polityki lokalnej – zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Źródło: https://wydawnictwo.umcs.eu/produkt/5690/budzety-obywatelskie-w-polsce-i-w-niemczech-uwarunkowania-dyfuzji-i-zroznicowanie-funkcji (26.01.2025 r.).
Artykuły naukowe (od najnowszego do najstarszego):